Miközben Mauin immár 80-ra emelkedett a pusztító tüzek halálos áldozatainak száma, a hawaii királyság egykori fővárosának, Lahainának több lakosa nyilvánosan is megkérdőjelezi a hatóságok válságkezelését: az emberek nem értik, miért nem figyelmeztették őket időben, és a lángok hogyan tudták ilyen gyorsan a porral egyenlővé tenni a turistavárost. Egy helyi lakos a felhívás hiányára panaszkodott, aki még tűzoltóautókat sem látott kiérkezni. Az erdőtűz szerdán kezdődött Mauin, az erős szél miatt azonban gyorsan átterjedt Lahainára. A helyi szolgálatok ezen kívül még Pulehu és Kihei településekre fókuszálnak, ahol még zajlik az oltás.
Ahogy azt a Világgazdaság is megírta, a mostani a polinéziai szigetcsoport történetének legsúlyosabb természeti katasztrófája, megelőzve azt a szökőárt, amely 1960-ban 61 ember halálát okozta Hawaii nagy szigetén, egy évvel azután, hogy az USA konklávé állama lett.
A keresőkutyák valószínűleg még több halottat találnak majd a romok között az elkövetkező napokban, mégpedig azért, mert az ezer leégett épület átvizsgálása még hátravan Brian Schatz szenátor szerint.
A legfrissebb hírek arról szólnak, hogy
a földdel egyenlővé vált Lahainán a tüzet sikerült 85 százalékban megfékezniük a szakembereknek, a parti őrség legalább 17 embert menekített ki a tengerből, míg a helyreállítás költsége akár az 1,3 milliárd dollárt is meghaladhatja.
Azt már szinte tényként kezelik, hogy nem kapcsolták be a vészjelző szirénákat, pedig Mauinak kiterjedt hálózata van, korábban nyolcvanat szereltek fel belőlük itt, főleg a cunamiveszély miatt.
Josh Green kormányzó a CNN-nek arról beszélt, hogy a kommunikációs csatornák sem működtek megfelelően: a riasztásokat ugyan elküldték a telefonokra, és a helyi tévé- és rádiócsatornákon is igyekeztek figyelmeztetni az embereket, de sok helyen addigra már térerő és áram sem volt. A tűzoltók eleinte a bozóttüzekre koncentráltak, amikor azok tovább terjedtek Lahaina városára. A helyi főparancsnok elmondása szerint olyan gyorsan, hogy nem volt idejük jelezni a helyzet súlyosságát, ráadásul nekik is menekülniük kellett. Richard Bissen, Maui megye főpolgármestere úgy véli:
Lehetetlen lett volna bármit is tenni, olyan gyorsan történt az egész,
ezért még arra sem emlékszik, hogy megszólaltak-e a szirénák.
Habár mindenki átfogó vizsgálatot ígért, egy korábbi jelentés már rámutatott a bozóttüzek gyakoriságára a szigeten. Több amerikai médium szerint a Maui megyei vészhelyzeti üzenetek áttekintése azt mutatja, hogy mire kedd reggel Lahaina közelében észlelték az első lángokat, a hatóságok erőit már lekötötte egy sokkal nagyobb tűz a sziget közepén fekvő Kulában.
Évekbe és dollármilliárdokba kerül majd újraépíteni Hawaii második legnagyobb szigetét a pusztító erdőtüzek után, amelyek nemcsak emberéleteket követeltek, lakóházakat, vállalkozásokat és pótolhatatlan kulturális műemlékeket pusztítottak el, hanem Maui koronavírus-járványból éppen talpra álló gazdaságát is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.