Rendelettervezetet készített elő az ukrajnai háború miatt befagyasztott orosz és külföldi eszközök cseréjének megkezdéséről az orosz kormány és a központi bank – jelentette ki Anton Sziluanov pénzügyminiszter a stratégiai fejlesztési és nemzeti projektek tanácsának keddi moszkvai ülésén.
Sziluanov közölte, hogy
első lépésben mintegy 100 milliárd rubel összértékű számla zárolásának feloldását tervezik.
A rubel jelenlegi árfolyamon mintegy 3,70 forintot ér.
Mára több mint 3,5 millió orosz állampolgár vagyonát zárolták 1,5 billió rubel értékben
– mondta, szavait a tanácskozáson részt vevő Vlagyimir Putyin elnökhöz intézve.
Figyelembe véve az ön által támogatott döntéseket, előirányozzuk, hogy megkezdjük állampolgáraink vagyonának cseréjét a külföldi befektetők azon vagyonára, amelyek mára C típusú számlákon halmozódtak fel. Első lépésben azt tervezzük, hogy feloldjuk a lakossági befektetők számláinak zárolását, mintegy 100 milliárd rubel értékben
– hangoztatta Sziluanov.
Visszaesett Oroszország tengeri nyersolajforgalmaOroszország tengeri nyersolajforgalma január óta a legalacsonyabb szintre esett vissza, miután a fekete-tengeri Novorosszijszk kikötőjében lelassult a forgalom. Moszkva az energiahordozó kivitelének korlátozását ígérte korábban, amit úgy tűnik, hogy betart. |
Az orosz jegybank szerint 2022. november végéig mintegy 5700 milliárd rubel értékű orosz befektetői vagyont zároltak európai letétkezelőknél. A C típusú – a nem rezidensek által használt konverziós – számlákon lévő pénzeszközök összege 2022. november elején meghaladta a 280 milliárd rubelt. Azóta a jegybank nem hozott nyilvánosságra újabb adatot, Interfax hírügynökség forrásai szerint
ez az összeg 2022 végén megközelítette a 600 milliárd rubelt.
Az Európai Unió tavaly június elején szankciós listára vette a moszkvai tőzsdecsoport részét képező Nemzeti Elszámolóházat, ami az Euroclear és Clearstream európai letétkezelőknél vezetett a számláinak zárolásához. Elvira Nabiullina, a jegybank vezetője júniusban bejelentette, hogy kész megfontolni a befagyasztott vagyonok cseréjének lehetőségét.
A RIA Novosztyi hírügynökség emlékeztetett rá, hogy az ukrajnai háború kezdete óta után a Nyugat több százmilliárd dollárnyi orosz kintlévőséget fagyasztott be. Marija Zaharova külügyi szóvivő ezt lopásnak minősítette. Nabiullina tavasszal közölte, hogy az orosz hatóságok pereket készítenek elő a nemzetközi tartalékok befagyasztásának megtámadására.
Az Interfax értesülése szerint egyébként a LUKOIL olajipari vállalat engedélyt kért az orosz hatóságoktól arra, hogy visszavásárolhassa részvénytőkéjének 25 százalékát a nem rezidensektől, akiknek részvényei jelenleg C típusú számlákon vannak zárolva. A LUKOIL sajtószolgálata elzárkózott a kommentártól, de a vállalat részvényei a bejelentésre 6 százalékot ugrottak, és 2022 februárja óta a legmagasabb értéket érték el.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.