A Nagy-Britanniát megillető északi-tengeri szénhidrogén-vagyon kitermelésének szabályozásáért felelős felügyeleti szerv (North Sea Transition Authority, NSTA) közölte, hogy a skóciai Shetland-szigetektől északnyugatra fekvő Rosebank lelőhely kitermelési koncessziójának két tulajdonosa, a norvég állami tulajdonban lévő Equinor és a Londoni Értéktőzsdén jegyzett brit Ithaca Energy megkezdheti az olajmező művelését.
Az Északi-tenger és az Atlanti-óceán földrajzi határvidékén fekvő Rosebank az eddigi feltáró vizsgálatokra alapozott becslések szerint
500 millió hordó nyersolajat rejthet. Az Equinor szerdai bejelentése szerint a cég jelenleg 325 millió hordónyi olaj kitermelését tervezi, várhatóan 2027-től.
A norvég vállalat előrejelzése szerint a Rosebank művelés alá vétele 8,1 milliárd font (több mint 3600 milliárd forint) közvetlen tőkebefektetést eredményezhet a brit gazdaságban. A Rosebank mező kitermelésének engedélyezési eljárását folyamatos tiltakozások kísérték a környezetvédő csoportok részéről.
A konzervatív párti brit kormány azonban már korábban jelezte, hogy
a brit gazdaság energiaimport-függésének csökkentése végett több száz új északi-tengeri olaj- és földgázkitermelési engedély kiadását tervezi, azzal együtt is, hogy meghirdetett célja változatlanul a brit gazdaság nettó karbonsemlegessé válása 2050-re.
Rishi Sunak brit miniszterelnök az új kitermelési engedélyek tervének néhány héttel ezelőtti bejelentésekor úgy fogalmazott, hogy az Ukrajna elleni orosz invázió óta minden eddiginél fontosabbá vált Nagy-Britannia energiaellátási biztonságának megőrzése, és ebben kulcsszerepük van az északi-tengeri lelőhelyeknek.
Sunak szerint az elsődleges cél az, hogy
Nagy-Britanniából lehessen fedezni Nagy-Britannia energiaigényét, mindenekelőtt azért, hogy a Vlagyimir Putyin orosz elnökhöz hasonló zsarnokok a jövőben ne használhassák zsarolásra alkalmas fegyverként az energiahordozókat.
Csúcsra pörgette India az orosz olaj vásárlásátMájusban rekordmennyiségű, 1,96 millió hordó olajat vásárolt India Oroszországtól. |
A brit tengeri energiahordozó-kitermelési szektor kereskedelmi szövetségének (Offshore Energies UK) vezérigazgatója, David Whitehouse nemrégiben tartott tájékoztatóján kiemelte:
jelenleg 238 északi-tengeri nyersolaj- és földgázmezőn folyik aktív kitermelés, de a készletek természetes apadása miatt 2030-ig hozzávetőleg 180 lelőhelyen megszűnik a termelőtevékenység.
David Whitehouse szerint ha ezeket nem pótolják új mezők kiaknázásával, a termelés sokkal gyorsabban zuhanna, mint amilyen ütemben a kieső mennyiséget új, alacsony karbontartalmú alternatív energiaforrásokkal helyettesíteni lehet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.