A hűlés jeleit mutatta a brit munkaerőpiac a júliussal zárult három hónapban, a bérek azonban ismét az inflációt meghaladó mértékben emelkedtek, ami előrevetíti, hogy a jegybank folytatja majd a szigorítást a jövő hónapban.
A statisztikai hivatal (ONS) kedden nyilvánosságra hozott adatai szerint a munkanélküliségi ráta a vártnak megfelelően 4,2 százalékról 4,3 százalékra nőtt, ami a legmagasabb 2021 harmadik negyedéve óta. Az állástalanok aránya így már magasabb a 4,1 százaléknál, amelyet a jegybank az év egészére prognosztizált.
A foglalkoztatottak száma élesen, 207 ezer fővel esett, ami jókora ugrás a korábbi 66 ezerhez képest, és messze meghaladja a 185 ezres elemzői várakozásokat. Ráadásul a legnagyobb zuhanás 2020 harmadik negyedéve óta.
Emellett két év alatt először esett egymillió alá az üres munkahelyek száma is.
A Bank of Englandet (BoE) azonban ennél jobban aggaszthatja, hogy ismét rekordmagas, az inflációt meghaladó mértékben nőttek az átlagbérek. Bónuszokkal együtt 8,5 százalékos az emelkedés a piac által várt 8,2 százalék helyett, ami 0,1 százalékponttal meghaladja a legutóbbi adatot. Bónuszok nélkül az emelkedés maradt a vártnak megfelelően 7,8 százalékon.
Bár ez jó hír a munkavállalók számára, a reálbérek szintje továbbra sem jobb, mint több mint 15 évvel ezelőtt – ami a Reuters szerint siralmas. „A bérek növekedése továbbra is magas, ami részben a közszféra dolgozóinak nyújtott egyszeri kifizetéseknek köszönhető, de ahhoz, hogy a reálbérek fenntarthatóan növekedjenek, ragaszkodnunk kell az infláció felére csökkentésére irányuló tervünkhöz” – figyelmeztetett Jeremy Hunt pénzügyminiszter.
Ennek megfelelően a jegybank várhatóan tovább folytatja a szigorítást, és a következő, szeptember 22-i ülésén a jelenlegi 5,25 százalékról 5,5 százalékra emeli az alapkamatot.
A nagyobb kérdés az, hogyan tovább. A jegybank vonakodni fog a további szigorítástól, ha azt látja, hogy a világ más központi bankjai szünetet tartanak. Ha azonban a bejövő adatok nem fordulnak át határozottan, akkor abszolút benne van a pakliban egy újabb emelés az 5,75 százalékos végső kamatlábig
– mondta a hírügynökségnek Hugh Gimber, a JPMorgan Asset Management globális piaci stratégája.
A múlt héten Andrew Bailey, a BoE kormányzója is hangsúlyozta, hogy „sokkal közelebb vannak” a kamatemelések sorozatának befejezéséhez, de a hitelfelvételi költségeknek még tovább kell emelkedniük a makacs inflációs nyomás miatt.
A fogyasztói árak emelkedésének üteme augusztusban éves bázison 6,8 százalékra lassult a júniusi 7,9 százalékról, és várhatóan tovább csökken majd. Az élelmiszerár-infláció a Kantar piackutató beszámolója szerint a tavalyihoz képest 12,2 százalékra csúszott le a szeptember 3-ával zárult négy hétben az előzőleg mért 12,7 százalékról. A leggyorsabban a tojás, a cukorkaáruk és a fagyasztott burgonyatermékek ára emelkedik.
„Az élelmiszerár-infláció ugyan már a hatodik egymást követő hónapban csökkent, de a 12,2 százalékos növekedés nem sok háztartás számára jelent majd okot az ünneplésre” – hangsúlyozta az adattal kapcsolatban Fraser McKevitt, a Kantar kiskereskedelmi vezetője.
A fogyasztók 95 százaléka ugyanis még mindig ugyanúgy aggódik az emelkedő élelmiszerárak, mint az energiaszámlák miatt, és a lakosság majdnem negyede tartja nehéznek az anyagi helyzetét.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.