A pénteken esedékes havi foglalkoztatási jelentés lehet az utolsó az Egyesült Államokban, amely erős adatokat tartalmaz, mielőtt a teljes munkaerőpiac elkezdene lelassulni – írták a Bloomberg elemzői.
A szeptemberi jelentés az előrejelzések szerint 173 ezer újonnan felvett munkavállalóról számol be – a közgazdászok szerint azonban számuk már egy hónap múlva meredeken visszaesik, októberben már csak 100 ezer új alkalmazott kerül fel a bérlistákra.
„A szeptemberi bérszámfejtési jelentés visszafelé mutat. A hónap elején végzett felmérésünk óta a pénzügyi feltételek jelentősen szigorodtak, miközben országszerte sztrájkok robbannak ki” – írták a Bloomberg elemzői, hozzátéve:
Érdekes módon nem az elbocsátások számának emelkedése, hanem a munkaerő-felvétel lassulása szokta megelőzni a magasabb munkanélküliségi rátát, ez a dinamika pedig most kezd el felerősödni.
A közgazdászok azt várják, hogy szeptemberben a munkaerőpiaci részvételi arány változatlanul 62,8 százalék marad, a munkanélküliségi ráta 3,7 százalékra csökken, az átlagos órabér pedig további 0,2 százalékkal nő meg.
Bár az elemzők a következő hónapokban jelentős lassulást várnak a munkaerőpiacon, az erős szeptemberi adatok arra ösztönözhetik a Fedet, hogy újabb kamatemelést hajtson végre, amellyel megpróbálná visszafogni a makacs inflációt.
Az amerikai jegybank szigora a dollár erősödéséhez vezethet, ez pedig hagyományosan rosszul érinti a fejlődő piaci devizákat, köztük a forintot is – az erős munkaerőpiaci adatok emiatt ismét lelökhetik a lejtőn a magyar fizetőeszköz kurzusát.
A szeptemberi számok tovább bővítenék azoknak a nemrég megjelent adatoknak a sorát, amelyek az amerikai munkaerőpiac közelgő gyengülésére utalnak.
A hetente leadandó munkanélküliségi biztosítási kérelmek az eddigi legalacsonyabb szintre estek le az év elején kezdődő stabil emelkedés után, a Challenger, Gray & Christmas legfrissebb adatai pedig arra utalnak, hogy a vállalatok az ünnepekre készülve visszafogják a leépítési terveket.
Az ADP kutatóintézet havi jelentése azonban 2021 eleje óta a leglassabb ütemű bérnövekedést mutatta szeptemberben.
Bár a hollywoodi stúdiók és a forgatókönyvírók megegyezése erősíti a munkaerőpiacot, az amerikai autóipar hetek óta tartó, valamint a Kaiser Permanente mintegy 75 ezer egészségügyi dolgozójának most kirobbant sztrájkja felerősítette a vállalati félelmeket. A fuvarozóóriás, a Yellow augusztusi csődje miatt több mint 30 ezer alkalmazott veszítette el a munkáját – mindez nagyban befolyásolja majd a foglalkoztatási adatokat a következő hónapokban.
Kezd hűlni az amerikai munkaerőpiacA vártnál jóval kevesebbel nőtt augusztusban a foglalkoztatottak száma. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.