Firenze Olaszország egyik legnépszerűbb turistacélpontja, de ezentúl nehezebb és drágább lesz szállást találni. A hatóságok ugyanis több lakást akarnak felszabadítani a helybeliek számára, ezért sorra hozzák a megszorító intézkedéseket. A legújabb ezek közül, hogy kitiltják a történelmi belvárosból az Airbnb-t és a többi hasonló, rövid távra ingatlant kiadó vállalkozást.
A döntés értelmében három évig adókedvezményt kapnak azok az ingatlantulajdonosok, akik rövid helyett hosszú távra adják ki a lakásukat.
Dario Nardella polgármester indoklása szerint azért voltak kénytelenek helyben intézkedni, mert kiábrándítónak tartják a kormány tervét a szektor szabályozására. „2016-ban csak hatezer lakást hirdettek az Airbnb-n, ma 14 378-at” – emlékeztetett, és e hét év alatt az átlagos bérleti árak 42 százalékkal emelkedtek, csak az idén 15,1 százalékkal.
A város központjában élő negyvenezer firenzei pedig panaszkodik, hogy hirtelen lakásszállodákban laknak
– tette hozzá Nardella. A Reuters megjegyezte, hogy a polgármester a balközép Demokrata Párthoz tartozik, amely nem tagja a kormánykoalíciónak.
A többi európai országhoz hasonlóan Olaszországban is súlyosbítják a lakáshelyzetet az alacsony bérek, a megfelelő ingatlanok hiánya, a turisták jelentette szállásigény és az infláció. Elsősorban a szerényebb jövedelműek és a diákok számára jelenti ez a legnagyobb gondot. Firenzéhez hasonlóan New Yorkban is a rövid távú lakásbérletek szigorúbb szabályozásában keresik a megoldást.
Marco Stella, a kormánykoalícióban részt vevő jobboldali Forza Italia párt regionális koordinátora bejelentette, hogy megtámadja a firenzei döntést a közigazgatási bíróságon. Lorenzo Fagnoni, a turistáknak szállást adókat összefogó szervezet elnöke is bírálta az intézkedést, amely szerinte „teljes mértékben rossz választás, szembemegy a piac liberalizmusával”. Az Airbnb nem kommentálta a döntést a Reuters megkeresésére.
A hírügynökség emlékeztetett, hogy a kormány olyan törvénytervezeten dolgozik, amely sajtóinformációk szerint
a történelmi városközpontokban és a nagy turistaforgalmú településeken lévő ingatlanokban legalább kétéjszakás tartózkodást írna elő.
Minden egyes, turistáknak kiadott lakóingatlant nemzeti azonosító kóddal kellene ellátni, amely segítené a bérbeadások nyomon követését és szabályozását. Aki ezt nem tartja be, az 5000 euróig terjedő büntetést kockáztatna. (Egy euró 386,3 forint.)
A megélhetési válság enyhítése érdekében a kormány három évig felhagy a költségvetési szigorral, azt tervezi, hogy 2023 és 2025 között 23,5 milliárd euróval növeli költségvetési hiányát a családokat, munkavállalókat és nyugdíjasokat támogató intézkedések finanszírozására.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.