Németország az Egyesült Királyság segítségével próbál megszabadulni a fosszilis energiahordozóktól való függésétől, ezért azt javasolta Londonnak, hogy építsenek egy négyszáz mérföldes (644 kilométeres) hidrogénvezetéket az Észak-tenger alatt. Az ötletet Robert Habeck német alkancellár, gazdasági miniszter vetette fel brit partnerének, Kemi Badenochnak novemberi találkozójukon.
Németország lesz várhatóan a következő évtizedekben Európa legnagyobb hidrogénpiaca, hogy elérje a nettó zéró kibocsátási célt, és a szükséges hidrogén mintegy 70 százalékát importálni szándékozik – emlékeztetett a hírrel kapcsolatban a Politico.
A brit–német hidrogénvezeték terve egyelőre korai szakaszban van, több lehetőséget is vizsgálnak, például közvetlen szállítást Németországba az Északi-tenger alatt vagy alternatív útvonalat Norvégián keresztül. A projekt mindkét fél számára kedvező: a berlini kormány alig várja a megvalósíthatósági tanulmányt, hogy biztosítsa a szükséges energiát a gazdaságának, London pedig azt, hogy hidrogénexportőrré váljon.
Az elképzelések szerint a britek a hatalmas tengeri szélerőműparkjuk felhasználásával termelnének hidrogént, amelyet az Északi-tenger alatt szállítanának a kontinensre a földgáz kiváltására. Az olyan szektorokat ugyanis, mint az acél-, vegy- és cementipar, nehéz a jelenlegi technológiával kellő mennyiségű árammal ellátni, és Németország ezt a szerepet a hidrogénnek szánja.
Európa legnagyobb gazdasága a kontinens első számú energiaellátójával, Norvégiával már megállapodott abban, hogy 2030-ig megépítenek egy hidrogénvezetéket. A megvalósíthatósági tanulmány már készül, és alapként szolgálhat a brit lánchoz is.
A brit–német terv különösen előnyös lehet Skócia számára,
amely hatalmas mennyiségű áramot képes termelni a part menti szélerőművekkel, és potenciálisan a vezeték egyik végpontja lehet. A skót kormány októberben kétszázezer fontot különített el az aberdeeni Net Zero Technology Centernek, hogy vizsgálja meg „a Skóciából Németországba vezető exportútvonal kivitelezhetőségét”. (Egy font 435,5 forint.)
A központ becslése szerint a hidrogénvezeték építése 2,7 milliárd fontba kerülne, képes lenne biztosítani az európai hidrogénimport 10 százalékát, és a 2030-as évek közepén már üzembe is helyezhetnék.
A skót kormány 2022 decemberében tette közzé a hidrogén cselekvési tervét, amely szerint „nemcsak a hidrogén hajóval történő exportjára van lehetőség, hanem új csővezetékek létesítésére vagy a meglévő csővezeték-infrastruktúra átalakítására is, hogy megkönnyítsék a hidrogén Skóciából Európába történő szállítását”. Többféle lehetőség is szóba jöhet az exportra különböző léptékben – áll a dokumentumban.
Kulcsszerepet kívánunk játszani a hidrogén más országokba történő exportálásában, beleértve Európát is, ahol a már kialakult energiakereskedelem és az Egyesült Királysággal való összeköttetés mellett a hidrogén iránti megnövekedett keresletet látjuk
– nyilatkozta a brit kormány szóvivője.
„Nemrégiben hidrogénpartnerséget írtunk alá Németországgal, ami fokozza az együttműködést és a szakértelem megosztását a két ország között. Alig várjuk, hogy megállapodhassunk a partnerség keretében tett következő lépésekről” – tette hozzá.
A brit kormány folytatja a szélenergia-termelés támogatását, a múlt héten döntött a finanszírozás növeléséről.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.