BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Meglepő hurráoptimizmus kezd eluralkodni a gazdaságban

A Goldman Sachs nem számít recesszióra a vezető ipari államokban.

A világgazdaság a vártnál gyorsabb ütemben növekszik majd annak köszönhetően, hogy erőteljesen emelkednek a jövedelmek és mindenki meggyőződése szerint a kamatemelések legrosszabb részén már túl vagyunk - legalábbis a Goldman Sachs friss előrejelzése szerint. A befektetési bank azt prognosztizálja, hogy átlagos éves bázison 2,6 százalékos lesz a bővülés – ez magasabb, mint a Bloomberg által megkérdezett közgazdászok jelezte 2,1 százalék.

Stock Market Opens Ahead Of Fed Chair Powell's Speech In Jackson Hole
A Goldman Sachs elemzői optimistán várják 2024-et.
Fotó: Getty Images

Az Egyesült Államok növekedése 2,1 százalékkal várhatóan ismét jobb lesz, mint a többi fejlett ipari államé. A többiekkel együtt a Goldman is úgy látja egyébként, hogy a monetáris és fiskális szigorításból eredő hatások nagy része már elmúlt.

A növekvő infláció megfékezése érdekében az amerikai jegybank 2022 márciusában kezdte meg agresszív kamatemelési kampányát, amikor az infláció 40 éve a legmagasabb szintre emelkedett. Múlt csütörtökön Jerome Powell, a jegybank szerepét betöltő Federal Reserve elnöke azt mondta, hogy „nem biztos” abban, hogy a Fed eleget tett az infláció kezelése érdekében, és azt sugallta, hogy további kamatemelésekre lehet szükség.

A Goldman szerint nem valószínű, hogy a fejlett országok jegybankjai 2024 második féléve előtt megkezdik a kamatvágást, hacsak nem lesz gyengébb a gazdasági növekedés a prognosztizáltnál.

A reál GDP várható növekedése
 

Azt is feltételezik az elemzői, hogy az infláció tovább lassul a tíz legfejlettebb ipari államban (G10) és a feltörekvő országokban is.

„Közgazdászaink előrejelzése szerint az infláció lassulása folytatódik 2024-ben: a maginfláció a jelenlegi három százalékról a G10 országaiban (Japán kivételével) átlagosan 2-2,5 százalékos tartományba esik vissza” – idézte a jelentést a CNBC.

A befektetési bank arra is számít, hogy a globális gyáripari tevékenység talpra áll a közelmúltbeli visszaesésből, mivel megszűnnek az azt előidéző okok, elsősorban a vártnál gyengébb kínai feldolgozóipari fellendülés és az európai energiaválság.

A globális termelés 2023 nagy részében visszaesett. Az S&P Global világszintű feldolgozóipari aktivitást mérő mutatója, a beszerzésimenedzser-index (BMI) szeptemberben 49,1 volt; az 50 alatti érték az aktivitás csökkenését jelzi. Emellett a kínai Caixin/S&P Global feldolgozóipari BMI-je októberben 49,5-re esett a szeptemberi 50,6-ról, ami július óta az első csökkenést jelenti.

Daily Life In New York City
Az erőteljes fogyasztás fenntartja az amerikai növekedést. Fotó: JAKUB PORZYCKI

A Goldman közgazdászai Jan Hatzius vezető közgazdász vezetésével úgy vélik, hogy a feldolgozóipari tevékenység 2024-ben némileg helyreállhat a 2023-as visszafogott ütemről, különösen mivel „a kiadási minták normalizálódnak, a gázintenzív európai termelés mélypontra jut, és a készletek GDP-hez viszonyított aránya stabilizálódik”.

A reáljövedelmek emelkedése szintén hozzájárult a Goldman pozitív növekedési kilátásaihoz. „Közgazdászaink pozitív kilátásokat látnak a rendelkezésre álló reáljövedelem növekedésére, miközben az infláció sokkal alacsonyabb és a munkaerőpiacok még mindig erősek” – írták a közleményben.

Bár álláspontjuk szerint az amerikai reáljövedelem növekedése a 2023-as erős, négy százalékos ütemhez képest lassulni fog, de így is támogatni fogja a fogyasztást és a legalább két százalékos GDP-növekedést.

Beijing Automobile Factory Qingdao Headquarters Base
Az előrejelzés szerint jövőre ismét fellendül a kínai feldolgozóipar. Fotó: CFOTO

„Továbbra is csak korlátozott amerikai recessziós kockázatot látunk, ennek esélye szerintünk változatlanul 15 százalékos”, tették hozzá, ami részben a rendelkezésre álló reáljövedelem növekedésének köszönhető. A CNBC ezzel kapcsolatban megjegyezte, hogy a bank szeptemberben csökkentette húszról 15 százalékra az amerikai recesszió valószínűségét a lassuló infláció és a rugalmas munkaerőpiac alapján.

Bár a kamatemelések és a fiskális politika továbbra is terhelni fogja a G10 gazdaságok növekedését,

Hatzius biztos abban, hogy ennek a „tehernek” a legrosszabb része már elmúlt.

„Mind az euróövezetben, mind az Egyesült Királyságban a reáljövedelem növekedésének jelentős – 2024 végére két százalék körüli – gyorsulása várható, ahogy az Ukrajna elleni orosz inváziót követő gázsokk hatása elhalványul” – jegyezte meg a jelentés.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.