Lassult az amerikai gazdaság, és a munkaerőpiac szűkössége is enyhült idén, ám ezek ellenére vannak munkakörök, ahol akár 20 százalékkal is emelkedtek a fizetések és a keresetek. Egyes szakmákra ugyanis nőtt a kereslet, aminek hatására a keresetek is emelkedtek. A bérnövekedés inkább a kétkezi, mint a szellemi munkakörökben tapasztalható.
A tíz legkeresettebb munkakörben átlagosan 18 százalékos keresetnövekedés volt – derült ki a Payscale kutatásából, amelyet a CNBC szemlézett.
Tíz munkakörben 18 és 25 százalék között emelkedtek a bérek októberben éves szinten, míg az átlagos bérnövekedés 5,4 százalék volt.
Ezekben a munkakörökben emelkedtek a legnagyobb mértékben a keresetek az októberig eltelt 12 hónap során:
Medián bér alatt azt az összeget értjük, aminél pontosan ugyanannyival több, illetve kevesebb fizetés van.
Az ügyfélszolgálati munkakörökben nagy a jövés-menés, azaz a fluktuáció, ezért felértékelődnek a szakképzett menedzserek. Ráadásul a világjárvány lecsengésével az elhalasztott fogyasztást sokan most ejtik meg, így még nagyobb az igény a gyakorlott ügyfélszolgálatosokra.
A szakmunkások bérnövekedésénél is főleg két ok játszik közre. Egyrészt a pandémia óta többen dolgoznak otthonról, így a háztartások felől nagyobb az igény a szakmunkákra, másrészt pedig a kétkezi munka a fiatalok közt nem igazán népszerű. Mivel többen mennek nyugdíjba, mint akik munkába állnak, a szakemberek többet is kérhetnek el a munkájukért.
Mivel nőtt a munkaerőpiaci bizonytalanság az Egyesült Államokban, többen fordultak közvetítőhöz és trénerhez, hogy felkészítsék őket az álláskeresésre, akik így szabadúszóként többet kérhetnek el. Ugyanez a helyzet a fitneszedzőkkel.
A technológiai szektor a leépítési bejelentésektől volt hangos az elmúlt évben, ezért nem meglepő, hogy az ottani munkavállalók közül sokan bizonytalannak ítélik a jövőjüket.
A munkavállalók leginkább az egészségügyi és a technológiai ágazatokat hagynák ott. Sokan keresnek jobb munkakörülményeket, és nagyobb megbecsülésre vágynak a munkaadóktól, úgyhogy
a munkáltatók válogathatnak a jelentkezők közül, s mostanában hosszabb ideig keresik az optimális jelölteket,
hogy a legjobbakat vehessék fel a nyitott pozíciókra.
A munkaerőpiac helyzete jövőre attól függ majd, hogy a magas kamatlábak miatt recesszióba süllyed-e az amerikai gazdaság. A fizetésemelések mértéke jövőre meghaladhatja az inflációt – évek óta először. A bérnövekedés mérséklődött, de a béremelések 2024-ben a történelmi átlag felett maradnak a Payscale becslése szerint.
Nem szerénykednek az amerikaiak, 26 millió forint alatt már nem kezdenek el dolgozniA Fed munkaerőpiaci felméréséből kiderült, hogy az amerikai munkavállalók átlagosan legalább 76 ezer dolláros kezdő éves fizetést várnak el. Ez 2100 dollárral több, mint a legutóbbi, novemberi adat. Az elvárt bérigény emelkedése összefügg a valaha mért legalacsonyabb munkanélküliségi rátával az Egyesült Államokban. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.