Iparági előrejelzések szerint a kínai szél- és napenergia-kapacitás az idén várhatóan először megelőzi majd a széntüzelésből származót. A Kínai Villamosenergia-tanács (CEC) kedden közzétett éves jelentésében azt prognosztizálta, hogy a hálózatra kapcsolt szél- és napenergia 2024 végére az energiatermelési kapacitás mintegy 40 százalékát teszi majd ki, míg a szén várhatóan 37 százalékát.
A Reuters összehasonlításképpen emlékeztetett, hogy 2023 végén a szél- és napenergia együttesen mintegy 36 százalékot tett ki, a szén pedig valamivel 40 százalék alatt volt.
A CEC előrejelzése szerint
Kína 2024 végére mintegy 1300 gigawatt szél- és napenergia-kapacitást épít ki,
ami azt jelenti, hogy a 2030-ra kitűzött 1200 gigawattos hivatalos célt már most túlteljesíti. A CEC azt is közölte, hogy az összes nem fosszilis tüzelőanyagból származó termelőkapacitás – a nukleáris és a vízi energiát is beleértve – tavaly első ízben érte el a teljesnek több mint a felét.
A tanács várakozásai szerint a villamosenergia-fogyasztás az idén 6 százalékkal nő, ami csak kismértékben marad el a 2023-as 6,7 százalékos növekedési ütemtől, amikor a kereslet a koronavírus-járványt követő alacsony bázisról éledt fel.
Figyelmeztetett azonban arra is, hogy a csúcsidőszakban szűkös lehet az áramellátás, ezért a kereslet visszafogására irányuló jobb intézkedéseket, például a felhasználási idő szerinti árképzést ajánlotta. A CEC sürgette a kormányt, hogy
a lehető leghamarabb dolgozzon ki egy úgynevezett kapacitásfizetési rendszert az akkumulátoros energiatárolók és más új energiatárolási technológiák számára,
hogy segítsen több megújuló energiát bevonni a hálózatba. Javasolta továbbá a szivattyús víztározók építésének felgyorsítását.
Ha Kína ilyen ütemben bővíti kapacitásait, akkor a világ jó úton halad afelé, hogy 2030-ra összesen 5300 gigawatt kapacitással rendelkezzen – ez nagyjából annyi napenergia, ami a globális nettó nulla célkitűzés eléréséhez szükséges.
Nagy kérdés persze, hogy az ilyen szédületes telepítési ütem Kínában fenntartható-e. Egy biztos, hogy a termelési kapacitások sokkal gyorsabban növekednek, mint az energiatárolás teljesítménye, ami a kínai hálózat egyes részeit túlterheli.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.