Oroszország rendelkezik a világon a legnagyobb földgázkészlettel, az eurázsiai ország a tartalék 19,9 százalékot birtokolja. A második Irán 17,1 százalékkal, míg Katar a harmadik 13,1 százalékkal. Említésre méltó még a negyedik Türkmenisztán 7,2 százalékkal, az ötödik Egyesült Államok 6,7 százalékkal és a hatodik Kína 4,5 százalékkal.
A listán vannak meglepő államok is, például az olaj miatt ismert Szaúd-Arábia birtokolja a földgázkészletek 3,2 százalékát. A rangsor első tíz helyén álló ország tulajdonában van a készletek több mint 80 százaléka. Ázsia rendelkezik a legtöbb gázzal: hat országa szerepel a felsorolásban, miközben
egy-egy országgal képviselteti magát.
Európában főleg Azerbajdzsán és Norvégia birtokol készleteket. A két kontinenshez is tartozó Oroszországban az európai és az ázsiai területeken is találhatók energiahordozók. A helyzetet tovább bonyolítja, hogy az orosz–ukrán háború óta az Azovi-tengert és kelet-ukrajnai területeket ellenőrző Moszkva újabb készleteket sajátított ki, azt viszont nem tudni, hogy ezek a jövőben hova fognak tartozni.
A bizonyított tartalékok a meglévő gazdasági és működési feltételek mellett kitermelhető földgáz mennyiségét jelentik, tehát az adatok a jövőben módosulhatnak, ha új készletet fedeznek fel. Ugyan a bizonyított készletek tekintetében csak az ötödik helyen áll, mégis az Egyesült Államok számít a legnagyobb termelőnek: Washington részesedése 23 százalékot ér el a Visual Capitalist szerint.
A második helyen Oroszország (17,4 százalék), a harmadikon pedig Irán (6,4 százalék) áll. Az Egyesült Államok egyben vezető exportőr is, 2022-ben 82,7 milliárd köbméter gázt exportált csővezetéken keresztül Mexikóba és Latin-Amerikába, míg cseppfolyósított földgázból (LNG) 104,3 milliárd köbmétert, főleg a távol-keletre és Európába.
Oroszország a második legnagyobb földgázexportőr globálisan, amit Katar és Norvégia követ. A földgáz – a szénhez és a kőolajhoz hasonlóan – évmilliók során alakult ki, elsősorban villamosenergia-termelésre, otthonok és épületek fűtésére, valamint járművek meghajtására használják.
Mint az adatok rávilágítottak: a szén-dioxid-mentesítésre irányuló erőfeszítések ellenére a gáz továbbra is a világ egyik legfontosabb erőforrása maradt. Az energiahordozót viszonylag kevés ország aknázza ki, ami még mindig tetemes gazdasági és politikai előnyöket jelent az érintett államoknak.
Az orosz olaj stabilizálja Észak-KoreátOroszország közvetlenül Észak-Koreának szállít olajat, ez az első dokumentált, közvetlen tengeri szállítmány Oroszországból 2017 óta, amikor az ENSZ Biztonsági Tanácsa szankciókkal sújtotta Phenjant. Azt nem tudni, hogy a remeteállam pontosan mivel és mennyit fizet Moszkvának: az elemzők szerint Észak-Korea diszkontáron veheti az olajat, vagy lőszerekért cserébe kapja. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.