A Nike példás gyorsasággal, két héttel azután, hogy Putyin seregei elindították ukrajnai inváziójukat, leállította termékeinek oroszországi forgalmazását, ennek ellenére ma is bőséges árukészlettel állnak a helyi vásárlók rendelkezésére – bár online formában, és közvetítők beiktatásával.
Ide sorolva a FootballStore.ru címen leledző internetes sportkiskereskedést, amely az orosz Zenit futballklub tulajdonában van, s ahonnan a Reutersnek minden gond nélkül sikerült beszereznie az amerikai sportszergyártó egy pár Phantom GT2 Elite futballcipőjét. Nem volt olcsó, 29,9 ezer rubelt, azaz 126,5 ezer forintot kellett leszurkolni érte.
De kapható, és ez a lényeg. Putyin a szankciókra válaszul engedélyezte az importőröknek, hogy a védjegygazda hozzájárulása nélkül is elláthassák a megszokott nyugati termékekkel az orosz vásárlókat, hogy ezt miként teszik, azt rájuk bízta. A lényeg, hogy a bojkottra válaszul biztosította az orosz középosztály szemében kultikus és megszokott termékek hozzáférhetőségét. Az üzlet nem is pörög rosszul,
a szürkeimport értéke a moszkvai hivatalos becslések szerint is elérte a hetvenmilliárd dollárt
az utóbbi két évet tekintve. Azaz a korlátozások révén sem tudtak hiánygazdaságot előidézni Oroszországban, bár az onnan jövő hírek megbízhatósága felettébb kérdéses.
A nyugati szankciók azokat a termékeket sújtották, amelyek a fegyvergyártáshoz és a hadászati és stratégiai fontosságú tevékenységhez szervesen hozzátartoznak, a Nike focicsukája pedig nem esik ebbe a kategóriába.
A gyártók az oroszországi üzlet leállítását önszántukból, vagy a beszerzési forrás eldugulása, vagy a társadalmi nyomás miatt rendelték el, de arra már minimális hatásuk és lehetőségük volt és van, hogy a termékeik oroszországi szürke exportját megakadályozzák. A Reuters a Magyarországon 39–49 ezer forintos árkategóriában megvásárolható Nike cipő példáján mutatta be a szürkeimport működési sémáját.
Az „importőr” Wijnand Herinckx, egy 40 éves holland állampolgár, aki Moszkvában él, oda házasodott és ott neveli a gyerekeit orosz feleségével. A háború kirobbanása olyan üzleti lehetőségét kínált a számára, amit szerinte vétek lett volna elszalasztani.
A nyugati cikkek imádata ugyanis erősen él az orosz néplélekben, s az emberek hajlandók is megfizetni a kacifántosabb beszerzési forrással járó többletköltségeket. A Reuters a Moszkva melletti irodájában érte utol Herinckxet, aki készségesen válaszolt a hírügynökség kérdéseire – de nem mindre.
A Nike nem akarja ugyan, hogy a termékeit Oroszországba szállítsák, de azt már nem mondja, hogy mi ne tegyük
– mutatott rá az üzlet mozgatórúgójára Herinckx, aki közvetítőket alkalmaz közbenső vevőként, olyanokat, akiknek nincs nyilvánvaló kapcsolatuk Oroszországgal, majd tőlük az árukat Oroszországba szállítja, jellemzően Törökországon keresztül. A hozzá befutott termékeket pedig orosz kiskereskedő partnereinek teríti.
Tevékenységét lehet etikátlannak minősíteni, de valójában azt a mottót vallja, hogy ahol van kereslet, ott valaki ki is elégíti azt. És miért ne lenne ő az összekötő kapocs? Amúgy nem sért szankciókat, legálisan dolgozik, s hogy hogyan szerzi be az árut, az a magánügye.
Paradox módon a szürkekereskedelemmel a Nike sem jár rosszul, sőt: a Reuters által elemzett vámadatok szerint például az Oroszországba importált Nike-termékek összértéke 2022-ben 110 millió dollárról 21 millió dollárra zuhant, míg rá egy végre már legalább 74 millió dollárra nőtt a forgalom, ez az összeg egy az egyben kiesne a Nike bevételei közül.
A bolton Herinckx 82 alkalmazottat foglalkoztató oroszországi cége rendesen kaszál:
Igaz, nem mindet a Nike-bizniszből, az orosz piac ellátása legóval szintén hozzá tartozik, de az Authentic Brandhez tartozó Reebok sportcipőket és az Emporio Armani karórákat is lehet nála venni.
A Nike közölte, hogy nem szállít árut se Herinckx cégének, se a vele összefüggésbe hozható vállalkozásoknak. A sportszergyártó óriásvállalat nem végez se direkt, sem online kereskedelmi tevékenységet Oroszországban, és ezt mások számára sem engedélyezte.
A Nike illetékese azt viszont már nem kommentálta, hogy miként jutnak el termékeik mégis az orosz piacra, viszont külön csapatuk foglalkozik a nem engedélyezett forgalmazási csatornák feltárásával. A szellemi tulajdonjogok megsértésére hivatkozva nyugati cégnek orosz bíróságon perelni nem sok sikerrel kecsegtet.
Herinckx az orosz invázió idején a Hellmann Worldwide Logistics moszkvai irodájában dolgozott, a német cég olyan nyugati vállalatok áruit terítette az orosz piacon, amelyek nem szándékoztak szorosabb üzleti kapcsolatot létesíteni az ottani vevőikkel.
A Hellman hamar távozott, a boltot a hollandus vitte tovább, később saját céget alapítva erre a feladatra, s felhasználva egykori munkáltatója otthagyott, jól kiépített üzleti kapcsolatait. És újakat is létesített, főleg a törökök felé.
A szürkeimport java Törökországon keresztül megy Oroszországba,
s jut el például a FootballStore.ru online boltjába is, amelyet a Zenit Szentpétervár futballklub, Putyin kedvence üzemeltet. A klub a Ferencvárosi TC-t sajtóhírek szerint sok milliárd forintos szponzorszerződéssel kerülgető Gazprom résztulajdonában van, és az európai futballporondról kitiltott orosz csapat a Gazprombank anyagi támogatását élvezi.
A Reuters által náluk megvett cipőt 2022 szeptemberében gyártották, azaz fél évvel a Nike kivonulása után, s egy másik címke Herinckx cégét, a HTS Rust jelölte meg hivatalos importőrként.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.