BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
Kína, Concept,Of,Trade,Confrontation,Between,China,And,Usa.,The,Landing

Kiszámolták, hogy mennyire fájna Kínának Donald Trump általános vámja

Donald Trump néhány hónapja megígérte, hogy az elnöki székbe ülve 60 százalékos adóval sújt minden kínai importot, ezzel ellehetetlenítve az olcsó ázsiai termékek behozatalát. A UBS elemzői szerint ezzel megfelezné a távol-keleti ország gazdasági növekedését.

Ha az Egyesült Államok 60 százalékos általános vámmal sújtja a kínai importot, akkor a távol-keleti ország növekedési üteme több mint felére csökkenne – derül ki a UBS közgazdászainak előrejelzéséből, amely azt veszi alapul, hogy más országok nem csatlakoznak az Egyesült Államokhoz, és Peking nem alkalmaz megtorlást – az utóbbi azonban valóban teoretikus feltevésnek számít.

Concept,Of,Trade,Confrontation,Between,China,And,Usa.,The,Landing
Visszafogná Kína növekedését a vámháború a UBS szerint / Fotó: Shutterstock

A UBS elemzői azt is feltételezik, hogy Kína más országokba telepítené a termelés egy részét, így a világ második legnépesebb országa részben kijátszaná az intézkedést, de ez is növelné a cégek költségét. A UBS előrejelzése szerint a kínai gazdaság jövőre 4,6 százalékkal, 2026-ban pedig 4,2 százalékkal bővül a vámok nélkül, miután tavaly 5,2 százalékkal nőtt.

Azonban a növekedési ütem 3 százalék alá süllyedne a 60 százalékos védővámok alkalmazásával. Fontos hangsúlyozni, hogy az export tavaly és idén is a növekedés motorjának számított, a kivitel az év eleje óta a gazdasági bővülés 14 százalékát adta, miközben a külkereskedelmi többlet a múlt hónapban rekordszintre emelkedett.

Kampánytéma lett a Kínával szembeni keménykedés

Az amerikai–kínai kereskedelmi és gazdasági háborút még Donald Trump akkori elnök robbantotta ki 2018-ban, aztán Joe Biden elnöksége alatt tovább eszkalálódott: a Biden-adminisztráció meredeken megemelte a kínai elektromos járművekre, napelemekre és más stratégiai fontosságú árukra kivetett importvámokat most augusztusi hatállyal.

Ugyanis Hszi Csin-ping elnöknek az a stratégiája, hogy a gazdasági növekedés megállítására Peking a gyengélkedő ingatlanszektorról a feldolgozóiparra helyezze át a hangsúlyt. Az Egyesült Államok és az Európai Unió vezetői viszont azzal vádolják a kínai kormányt, hogy állami támogatásokkal teszi exportképessé a termékeket. 

A vádakat Kína csípőből visszautasította, bizonyítékokkal viszont nemigen szolgált.

A Kínával szembeni fellépés és az ázsiai termékekre kivetett védővámok az amerikai elnökválasztás központi témáinak számítanak, így a regnáló Biden és a republikánus kihívója, Trump is korán meg akarja mutatni, milyen keményen fog fellépni Pekinggel szemben. Trump néhány hónapja megígérte, hogy az elnöki székbe visszaülve 60 százalékos adóval sújt minden kínai importot, ezzel ellehetetlenítve az olcsó ázsiai termékek behozatalát.

Ezek után nem meglepő, hogy a kínai vezetőket nem igazán érdekli, hogy Joe Biden vagy a merényletet túlélő Donald Trump nyer a novemberi amerikai elnökválasztáson, mivel egyikük győzelméért sem drukkolnak. Pekingben is azt tartják ugyanis a legvalószínűbbnek, amit Washingtonban: bárki lesz Fehér Ház ura, tovább romlik a világ két legnagyobb gazdaságának a kapcsolata.

Kína a vámkerülés mesterévé vált, és megtorlást ígért

Az elmúlt években Peking kiskapukat talált a washingtoni szigor megkerülésére: a napelemek és egyéb zöldtechnológiák gyakorlatilag szabadon jutnak be az Egyesült Államokba olyan közvetítőkön keresztül, mint Mexikó. A megválasztásért kampányoló Donald Trump azonban megígérte, hogy ezeket a kerülő utakat is lezárná.

Peking már korábban közölte, hogy az amerikai vámok kontraproduktívak, kárt okoznak az amerikai és a globális gazdaságnak, valamint protekcionizmussal vádolta meg az Egyesült Államokat. Kína kijelentette, hogy nem hagyja válasz nélkül Biden idei vámemeléseit, így Trump intézkedése még jobban feldühítené az országot. Kína Trump elnöksége idején az amerikai mezőgazdasági export korlátozásával válaszolt.

Vámháború: Kína tudja, hová kell ütni Európának, hogy nagyon fájjon

A dél-amerikai és az egyesült államokbeli sertéstermelők járhatnak jól, és tovább növelhetik a piaci részesedésüket Kínában, ha Peking korlátozza az Európai Unióból érkező exportot a két fél között eszkalálódó vámháborúban. Nem csupán azért, mert Kína az uniós sertéshús legnagyobb piaca, hanem azért is, mert az állat olyan részeit is nagy tételben vásárolja, ami máshol eladhatatlan.

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.