Szaúd-Arábia gazdasága a második negyedévben 0,4 százalékkal csökkent éves szinten, ami az olajszektor 8,5 százalékos zsugorodása miatt következett be. A nem olajipari tevékenységek 4,4 százalékkal bővültek, de ez sem tudta megmenteni a közel-keleti országot. A sivatagi királyságban ez volt a negyedik egymást követő negyedév, amikor visszaesett a GDP.
A szaúdi gazdaság 2022-ben még 7,5 százalékkal nőtt, ez az elmúlt évek egyik legjobb adata, amely lehetővé tette, hogy közel egy évtizede először többletet mutasson az abszolút monarchia költségvetése. Ehhez nagyban hozzájárult az orosz–ukrán háború okozta energiaválság, amelyből sokat profitált az olajexportból élő ország.
Azonban tavaly óta egyre olcsóbb a fekete arany: az északi-tengeri Brent olajfajta ára hordónként tavaly 71 és 94 dollár közt minden szintet megjárt, az orosz–ukrán háború kirobbanása után 110 dollár felett is jegyezték, ehhez képest az idei 83,5 dolláros átlagos árfolyam jókora visszaesésnek számít.
Szaúd-Arábiának a költségvetés egyensúlyban tartásához 96 dollár per hordó kurzusra lenne szüksége, de egyelőre a közel-keleti konfliktus, a vörös-tengeri válság és az orosz–ukrán háború eseményei ellenére sem történik árrobbanás. A Kőolaj-exportáló Országok Szervezete és szövetségesei (OPEC+) csaknem két éve visszatartják a szállításokat, hogy ezzel próbálják felhúzni az árakat, de ez sem járt sikerrel.
Az olajárak mérséklődését több tényező is magyarázza: az egyik, hogy a világ legnagyobb olajimportőrének számító Kínában csökkent a feldolgozóipar, ezért a távol-keleti országnak kevesebb energiahordozóra van szüksége. Ennél is fontosabb, hogy a Közel-Keleten valójában egyik fél sem akarja tovább eszkalálni a helyzetet.
A látványos akciók és a kemény megszólalások ellenére sem a libanoni Hezbollah, sem Izrael nem tervez háborúzni, a felekre az Egyesült Államok is igyekszik nyomást gyakorolni. Az olcsó fekete arany mindenesetre nem tett jót Szaúd-Arábiának: a sivatagi királyság gazdasága tavaly 0,8 százalékkal zsugorodott, míg az IMF 2,6 százalékról 1,7 százalékra csökkentette a szaúdi GDP idei növekedésére vonatkozó becslését.
A főleg energiahordozók exportjára támaszkodó közel-keleti ország igyekszik diverzifikálni gazdaságát, hogy kevésbé függjön az olajtól. Ennek elérésére megalkotta a Vízió 2030 programot, amelynek keretében rengeteget költ a turizmus népszerűsítésére, valamint a videójáték-iparba is befektetett, de a projektek megvalósításához szükség lenne a petrodollárokra.
Az olaj továbbra is a világ egyik legfontosabb erőforrása maradt: az Egyesült Államok, Szaúd-Arábia és Oroszország – a Szovjetunióhoz tartozó Orosz Föderáció rendszerváltás előtti termelését is beleszámítva – minden más országnál több fekete aranyat termelt ki az elmúlt évtizedekben. A három ország együttesen a globális olajtermelés 40 százalékát adta 2023-ban napi 32,8 millió hordóval.
Az előrejelzések szerint idén Washington megőrizheti vezető olajtermelői pozícióját, miközben az olajexportáló országokat tömörítő OPEC+ tartja a termeléscsökkentési megállapodást. Az energiahordozót viszonylag kevés ország aknázza ki, ami továbbra is jelentős gazdasági és politikai előnyöket nyújt az érintett államoknak.
Az oroszok váratlan helyen leltek irdatlan nagy olajmezőkre, és még ebből is baj lehetOroszország hatalmas olajkészleteket fedezett fel az Antarktiszon: a feltárt tartalékok mintegy 511 milliárd hordónyi olajat tartalmaznak, ami az Északi-tenger elmúlt 50 évi kitermelésének mintegy tízszeresét teszi ki. Ugyanakkor az antarktiszi szerződés szerint a terület egyetlen országnak sem a tulajdona, az Antarktiszon tilos a bányászat és az olajtermelés. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.