Oroszországban központi rendelettel 60 százalékról 40 százalékra engedték le az exportőrök keményvaluta-bevételei kötelező beszolgáltatásának, rubelre való átváltásának az arányát. A lépés egyértelműen az orosz gazdaság helyzetének javulását jelzi.
Vezető nyugati közgazdászok viszont pont ennek az ellenkezőjére hívják fel a figyelmet.
A döntést a nemzeti valuta árfolyamának stabilizálódása és az ország valutakészleteinek elégséges szintje tette lehetővé
írja a moszkvai kormánybejelentés, amely szerint a rendelkezés 2025. április 30-ig marad érvényben.
Az elmúlt időszakban stabilizálódott, sőt javult az orosz külkereskedelmi mérleg; a 2024. január–április közötti időszakban 22,1 százalékkal nagyobb volt a többlet. Ehhez persze célszerű hozzátenni, hogy az import nagyobb mértékben, 10,3 százalékkal esett vissza, mint az 1,5 százalékkal mérséklődő kivitel.
A stabilizációhoz hozzájárul az orosz hadiipar erőltetett fejlesztése és exportjának növelése is. A hadiipari robbanáson degeszre keresték magukat az orosz oligarchák, becslések szerint 11 milliárd dollárral lettek gazdagabbak az osztalékkivétel miatt. Ennek hátterében az áll, hogy adóemelésektől tartanak, így inkább kiveszik a cégből a nyereséget – vagyis mégsem annyira szép az orosz makrotájkép.
A legtöbbet Vagit Alekperov, a Lukoil elnöke szakította, mintegy kétmilliárd dollárral. A Szeversztal és a Novolipecki Fémkombinát tulajdonosai, Alekszej Mordasov és Vlagyimir Liszin az ezüst-, illetve bronzérmesek.
Oroszország nemzetközi fizetésimérleg-pozíciói (folyó tételek) is javultak. Az idei első fél évben az egyenleg több mint negyvenmilliárd dolláros többletet mutatott, ami 1,7-szerese a tavalyi év hasonló időszakáénak. Mint a moszkvai jegybank kommentárja aláhúzza,
a kedvező adatokban nagy szerepet játszott az olajár emelkedése és a külföldre teljesített kifizetések (a korábban felvett kölcsönök törlesztőrészletei) csökkenése.
Oroszország ugyan akut beruházási-finanszírozási (nyugati hitelek) hiányban szenved, de a büntetőszankciók megakadályozzák Moszkvát, hogy kölcsönöket vegyen fel nyugati bankoktól. A központi bank előrejelzése szerint ha a Brent 2024-es teljes évi átlagára hordónként eléri a 85 dollárt (és ez felfelé húzza az oroszországi Urals keverék árát is), akkor igen tetemes, 121 milliárd dolláros szufficittel zárulhat a külkereskedelmi mérleg áruexportot felölelő része.
Hogy véglegesen és teljesen megszabaduljanak a nyugati dominanciájú nemzetközi pénzrendszernek, az elszámolási és fizetési struktúráknak való kiszolgáltatottságtól, Moszkvában – bizonyosan Peking jóváhagyásával vagy diszkrét, a kulisszák mögötti részvételével –
új, digitális pénzrendszeren, kriptovalutákon alapuló rendszeren dolgoznak, a BRICS Bridge-en.
A tervezetet vélhetően a 2024 őszén az oroszországi Kazanyban tartandó BRICS-csúcstalálkozón hozzák nyilvánosságra.
Oroszország radikálisan átstrukturálja külgazdasági kapcsolatait, a nyugatiakat visszavágja, a keletieket felturbózza. Öt esztendő alatt (2019-től napjainkig) az orosz–kínai külkereskedelem értékben több mint a kétszeresére, 110 milliárd dollárról 2024-re várhatóan 250 milliárd dollárra emelkedik.
Dél-Korea kormánya a The Wall Street Journal szerint hétmilliárd dollár értékű kedvezményes hitelekkel, adócsökkentéssel próbálja az ország akkumulátoriparát leválasztani Kínáról, a legfontosabb megrendelőről, és közelíteni akarja az egyesült államokbeli villanyautó-gyártókhoz.
Kiújult az „örökzöld” vita is globális közgazdászkörökben, hogy a hivatalos árfolyamon számolt bruttó hazai termék (GDP) vagy a PPP (vásárlóerő-paritás) alapján számított GDP tekinthető-e a megfelelő mérő-összehasonlító alapnak. Moszkvában és Pekingben a PPP-alapú számításokat hangsúlyozzák, mert ezek alapján lényegesen jobb a két ország nemzetközi besorolása. Ha a PPP-alapú GDP-t nézzük, Kína legalább egy fél évtizede, mint a világgazdaság legerősebb hatalma, magasan veri az Egyesült Államokat.
A PPP-számítás alapján Oroszország
mögött a hatodik helyen áll a Nemzetközi Valutaalap, az IMF kalkulációja szerint.
Ha a Világbank (WB) kalkulációját vesszük alapul, Oroszország (2023-as PPP-bázisú adatok) a negyedik helyet foglalja el Kína, az USA és India mögött, megelőzve Japánt és Németországot.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.