Brazília északi részén, a nemzetközi cukortermelés legfontosabb területén több mint egy hete erdőtüzek tombolnak, amelyek nemcsak a helyi földeket és az infrastruktúrát teszik tönkre, hanem a nemzetközi ellátást is veszélyeztetik.
Szombaton erdőtüzek tomboltak São Paolo állam északi részén, amelyek eddig több ezer hektáros cukornádültetvényt pusztítottak el – a keletkező füst a környező településeken olyan sűrű volt, hogy több helyen kijárási tilalmakat vezettek be. Ennek következtében még a brazil bajnokság labdarúgó-mérkőzését is el kellett halasztani Ribeirão Pretóban, a rossz látási viszonyok miatt pedig több autópályát is lezártak.
A tűzoltók nem tudnak mit csinálni, a lángok megfékezhetetlenek. Egy hét alatt rengeteg termőföld és tanya vált füstté, elvesztettük a termésünket és a haszonállatainkat is
– mondta a Reutersnek Silvio Dantas, egy helyi gazdacsoport vezetője. Az érintett területek hiányos infrastruktúrája ugyanis szinte lehetetlenné teszi a mentést és a tűzoltást.
Bár a brazil kormány közölte, hogy 36 városban „magas riadókészültség” van érvényben a tüzek miatt, amelyek a száraz évszak csúcspontján terjedtek el, a legnagyobb károkat a mezőgazdaság szenvedi, a földeken ugyanis gyakorlatilag megállíthatatlanul terjednek a lángok. Az országos katasztrófavédelem sok területet csak repülőgépekkel tud megközelíteni; a rengeteg füst azonban a pilóták munkáját is életveszélyessé teszi.
Pénteken a Ribeirão Preto melletti Urupesben két tűzoltó meghalt, miközben egy cukorgyárban keletkezett lángokat próbáltak eloltani, ahol 200 hektár cukornádültetvény pusztult el. A Raizen, a világ legnagyobb cukornádfeldolgozója pedig közölte, hogy a cukornádültetvényeken keletkezett tüzek miatt csütörtök óta leállt a működés az egyik Sertaozinho-i üzemében.
A dél-amerikai ország a világ legnagyobb cukorexportőre, a most pusztító erdőtüzek pedig a ültetvények között óriási sebességgel terjedtek el – helyi és nemzetközi elemzők is arra figyelmeztetnek, hogy a lángok megfékezése nélkül ez a kereskedelemre és a globális kínálatra is negatív hatással lesz.
Brazíliában az erdőtüzek szezonja jellemzően augusztusban és szeptemberben tetőzik. Idén szokatlanul korán, május végén kezdődtek azok meg Pantanalban, a világ legnagyobb mocsári élőhelyén, míg az Amazonas esőerdejében a tüzek száma is két évtizedes csúcsra emelkedett júliusban.
Hiába volt kiváló a várakozások szerint a brazil cukortermés az idén, várni kell rá. India korlátozza exportját, és inkább etanolt gyárt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.