Jogi győzelmet aratott az Argentin Labdarúgó Szövetség (AFA) Javier Milei államfővel szemben, a bíróság ideiglenesen felfüggesztette annak az elnöki rendeletnek az érvényét, amely teljesen átalakítaná az ország kedvenc sportját, a jelenlegi nonprofit civil szervezetek kezéből privát cégeknek adná át a klubok tulajdonjogát.
A változtatás része a tavaly decemberben hatalomra került Milei gigászi reformcsomagjának, amellyel kezelni próbálja a gazdasági válságot. A Buenos Aires Herald tudósítása szerint azonban a bíró szerint a lépés „negatív hatással lenne a klubokra”, megakadályozná, hogy a céljuknak megfelelően működjenek.
A privatizálás egyébként nem csupán a labdarúgást, hanem valamennyi sportot érintené, és azt Milei már a kampányában megígérte, az AFA tagjainak döntő többsége azonban ellenzi. Az elnök ezen a területen is ellenállásba ütközött, ahogyan a többi próbálkozásával.
A jobboldali libertárius Milei azzal érvel, hogy
a klubokat tönkreteszi a rossz pénzügyi gazdálkodás és a korrupció, és sürgős infrastrukturális beruházásokra van szükség.
A klubokat irányító civil szervezeteknek több tízezer tagja is lehet, így egyrészt megszavazhatják, hogy ne engedjenek be magánbefektetőket, másrészt utóbbiakat sem igazán érdekli a dolog, mivel nem szólhatnak bele, hogy mi történik a pénzükkel.
A Deutsche Welle szerint azonban messze nem csak a pénzről van szó, mert a kluboknak igen jelentős társadalmi-kulturális feladatuk is van, sokan közülük alapvető fontosságúak egy-egy közösség életében, támogatják a többi sportágat és gyakran egyéb kulturális és oktatási szerepet is betöltenek.
Ezzel érvelt a szövetség is a bíróságon. Az AFA szerint „szilárd modellt” működtetnek, „az állam nyilvánvaló beavatkozása” pedig „sérti az alkotmány számtalan cikkelyét”.
Elpidio Portocarrero Tezanos Pinto bíró egyetértett ezzel, bár a végleges döntésre még várni kell.
Bár Argentína a regnáló világbajnok, miután 2022-ben Katarban legyőzte Franciaországot a döntőben, a hazai helyzetet illetően messze elmarad olyan térségbeli riválisaival szemben, mint Brazília,
a klubok ezért rákényszerülnek, hogy eladják a legjobb játékosaikat.
Milei számtalanszor bírálta az argentin labdarúgás „szegénységi modelljét”, amelyre az egyetlen ellenszer szerinte a privatizáció. Milei egyébként maga is tagja a Boca Juniors „tulajdonosának”, és részt vett a decemberi elnökválasztáson.
Mauricio Macrira szavazott, aki most koalíciós partnere, a választást azonban a csapat korábbi legendája, Juan Riquelme nyerte, aki azonnal figyelmeztetett:
ezek az emberek át akarják venni és privatizálni a klubot, Akkor pedig soha többé nem lesz választás.
Vannak olyan híres korábbi argentin játékosok is, akik támogatják a magánbefektetők bevonását. Közéjük tartozik Sergio Agüero, aki
egykori nevelőegyesületének, az Independentének javasolta befektetőként a City Football Groupot,
amely korábbi csapata, a Manchaster City tulajdonosa. A brit székhelyű holding három szervezet tulajdonában van, 81 százalékát birtokolja az Abu Dhabi United Group, 18 százalékát az amerikai Silver Lake és egy százalékát a kínai China Media Capital és CITIC Capital.
Milei agyondicsérte Agüerót a „rendkívüli intelligenciájáért”, az Independente elnöke, Andres Ducatenzeiler azonban valóságos dührohamot kapott. „Az Independente fizette a tankönyveidet, hogy egyáltalán iskolába tudj járni! Most meg privatizálni akarod a klubot? Viccelsz, ugye?” – idézte a szavait a német portál.
Egy másik korábbi argentin válogatott, a Lazio, a Manchester United és az Inter Milan egykori középpályása, az Estudiantes jelenlegi elnöke, Juan Sebastian Veron szerint is van más megoldás:
az úgynevezett német „50+1” modell.
Ez lehetővé teszi a német labdarúgóklubok számára, hogy a profi futballt különálló, kereskedelmi egységekbe szervezzék ki, amelyekben az anyakluboknak és tagjaiknak meg kell tartaniuk a szavazati jogok legalább 50 százalékát, plusz egy szavazatot érő részvénypakettet.
Azonban ez nem tűnik elfogadhatónak sem az argentin klubtagok számára, akik ellenzik a privatizáció minden formáját, sem pedig a befektetőknek, akik teljes ellenőrzést szeretnének befektetéseik felett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.