BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kínának köszönhetjük, ha olcsóbban tankolhatunk majd

A szakértők sem értenek egyet abban, hogy több olajat termelnek-e a világon, mint amennyire szükség van.

A globális piacok súlyosan túlértékelik az olaj-túlkínálat mértékét – állítja Jeff Currie, a Carlyle globális eszközkezelő energiapiaci stratégiáért felelős vezetője, aki ezt a kínai kereslettel kapcsolatos túlzott pesszimizmusnak tulajdonította a Szingapúrban rendezett éves Ázsiai csendes-óceáni olajkonferencián (Asia Pacific Petroleum Conference – APPEC).

A view of an oil well at Arab Desert in Jebel Dukhan, Bahrain on March 4, 2024. (Photo by Jakub Porzycki/NurPhoto)
Az OPEC+ elhalasztotta a kitermelés növelését / Fotó: AFP

Az eseményen több szakértő is arról beszélt, hogy a gyenge kínai kereslet és a tartós globális túltermelés miatt az olaj hordónkénti ára valahol 60–70 dollár között mozog majd azok után, hogy az év elején elérte a 90 dollárt is.

Ennek a felső határa körül mozog jelenleg a Brent, amelyet a határidős jegyzésekben hordónként 71,05 dollárért, míg az Egyesült Államokban irányadó West Texas Intermediate (WTI) fajtát 67,89 dollárért kínálták kedden, és mindkettő gyengül az előző naphoz képest: az előbbi 1,1, az utóbbi 1,2 százalékkal.

Kína mégsem olyan gyenge?

Currie szerint a kínai kereslet gyengeségének valódi mértékét 

torzítják a bázishatások, mivel a világ második gazdasága tavaly rekordmennyiségben importált nyersolajat,

elsősorban Oroszországból. Ehhez képest valóban erős a visszaesés, a júliusi behozatal mennyisége a legalacsonyabb volt 2022 óta, amikor még szigorú koronavírus-korlátozások voltak érvényben.

Augusztusban szintén 7 százalékkal csökkent az olajimport, a Nemzetközi Energiaügynökség (International Energy Agency – IEA) szerint az ipari termelés lassulása miatt. Currie szerint azonban a kínai átmenet legrosszabb részének alighanem vége.

A kínálati oldal sem olyan fényes

Arra is felhívta a figyelmet, hogy a kínálati oldalon a világ egyik legnagyobb nyersolajtermelőjének számító Egyesült Államok kibocsátása az idén stagnál, ellentétben a földgázéval, amely rekordszintet ért el.

Oil,Barrels,Blue,Or,Chemical,Drums,Horizontal,Stacked,Up
Túl sok az olaj vagy túl kevés? / Fotó: Shutterstock

A kulcskérdés itt az, hogy a piac drámaian túlbecsüli ezt az olajkínálatot, ami rekordméretű shortpozíciókban tükröződik… még soha nem láttam ilyet

– idézte a CNBC.

A konferencián részt vevő iparági elemzők közül sokan nem értenek egyet vele. Szerintük sokkal több olajat termelnek ki a világon, mint amennyire kereslet van, és a helyzet jövőre csak romlani fog.

A túltermelési aggodalmak miatt az olajexportáló országok szervezete és szövetségesei, az OPEC+ várhatóan három év után jövőre fogja először növelni a kitermelést. Eredetileg októberre tervezték, hogy napi 180 ezer hordóval több olajat hoznak felszínre, ezt azonban a múlt héten két hónappal későbbre halasztották.

A kínaiak is pesszimisták

A Carlyle globális eszközkezelő energiapiaci stratégiáért felelős vezetője optimizmusának ellentmond egy, a Reuters által név nélkül idézett kínai olajkutató is, aki kedden azt mondta egy rendezvényen, hogy az olajtermékek iránti kereslet a sokáig a globális nyersolajfogyasztás motorjának számító országban elérte tavaly a csúcspontját, és az előrejelzések szerint 2025-ig évente 1,1 százalékkal, utána pedig 

gyorsuló ütemben csökken majd, visszafogva a globális fogyasztást és az olajárakat.

Ebben fontos szerepet játszik a lassuló gazdasági növekedés mellett a cseppfolyósított földgázzal (LNG) működő teherautók és az elektromos járművek (EV) egyre szélesebb körű elterjedése.

Kína olajtermékek iránti kereslete 0,5 százalékkal csökkent éves szinten 2024 első hat hónapjában, elsősorban a dízel 5,8 százalékos visszaesése miatt, míg a benzin és a repülőgép-üzemanyag iránti igény 1,6, illetve 17,6 százalékkal nőtt az utazási kereslet miatt.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.