A globális piacok súlyosan túlértékelik az olaj-túlkínálat mértékét – állítja Jeff Currie, a Carlyle globális eszközkezelő energiapiaci stratégiáért felelős vezetője, aki ezt a kínai kereslettel kapcsolatos túlzott pesszimizmusnak tulajdonította a Szingapúrban rendezett éves Ázsiai csendes-óceáni olajkonferencián (Asia Pacific Petroleum Conference – APPEC).
Az eseményen több szakértő is arról beszélt, hogy a gyenge kínai kereslet és a tartós globális túltermelés miatt az olaj hordónkénti ára valahol 60–70 dollár között mozog majd azok után, hogy az év elején elérte a 90 dollárt is.
Ennek a felső határa körül mozog jelenleg a Brent, amelyet a határidős jegyzésekben hordónként 71,05 dollárért, míg az Egyesült Államokban irányadó West Texas Intermediate (WTI) fajtát 67,89 dollárért kínálták kedden, és mindkettő gyengül az előző naphoz képest: az előbbi 1,1, az utóbbi 1,2 százalékkal.
Currie szerint a kínai kereslet gyengeségének valódi mértékét
torzítják a bázishatások, mivel a világ második gazdasága tavaly rekordmennyiségben importált nyersolajat,
elsősorban Oroszországból. Ehhez képest valóban erős a visszaesés, a júliusi behozatal mennyisége a legalacsonyabb volt 2022 óta, amikor még szigorú koronavírus-korlátozások voltak érvényben.
Augusztusban szintén 7 százalékkal csökkent az olajimport, a Nemzetközi Energiaügynökség (International Energy Agency – IEA) szerint az ipari termelés lassulása miatt. Currie szerint azonban a kínai átmenet legrosszabb részének alighanem vége.
Arra is felhívta a figyelmet, hogy a kínálati oldalon a világ egyik legnagyobb nyersolajtermelőjének számító Egyesült Államok kibocsátása az idén stagnál, ellentétben a földgázéval, amely rekordszintet ért el.
A kulcskérdés itt az, hogy a piac drámaian túlbecsüli ezt az olajkínálatot, ami rekordméretű shortpozíciókban tükröződik… még soha nem láttam ilyet
– idézte a CNBC.
A konferencián részt vevő iparági elemzők közül sokan nem értenek egyet vele. Szerintük sokkal több olajat termelnek ki a világon, mint amennyire kereslet van, és a helyzet jövőre csak romlani fog.
A túltermelési aggodalmak miatt az olajexportáló országok szervezete és szövetségesei, az OPEC+ várhatóan három év után jövőre fogja először növelni a kitermelést. Eredetileg októberre tervezték, hogy napi 180 ezer hordóval több olajat hoznak felszínre, ezt azonban a múlt héten két hónappal későbbre halasztották.
A Carlyle globális eszközkezelő energiapiaci stratégiáért felelős vezetője optimizmusának ellentmond egy, a Reuters által név nélkül idézett kínai olajkutató is, aki kedden azt mondta egy rendezvényen, hogy az olajtermékek iránti kereslet a sokáig a globális nyersolajfogyasztás motorjának számító országban elérte tavaly a csúcspontját, és az előrejelzések szerint 2025-ig évente 1,1 százalékkal, utána pedig
gyorsuló ütemben csökken majd, visszafogva a globális fogyasztást és az olajárakat.
Ebben fontos szerepet játszik a lassuló gazdasági növekedés mellett a cseppfolyósított földgázzal (LNG) működő teherautók és az elektromos járművek (EV) egyre szélesebb körű elterjedése.
Kína olajtermékek iránti kereslete 0,5 százalékkal csökkent éves szinten 2024 első hat hónapjában, elsősorban a dízel 5,8 százalékos visszaesése miatt, míg a benzin és a repülőgép-üzemanyag iránti igény 1,6, illetve 17,6 százalékkal nőtt az utazási kereslet miatt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.