BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
orosz életszínvonal

A szankciók ellenére is emelkedik az orosz életszínvonal

Oroszország megtanult együtt élni a szankciókkal, sikeresen kerüli ki azokat. Az orosz életszínvonal egyáltalán nem olyan rossz, mint azt a Nyugat gondolja.

Az orosz gazdaság teljesítőképessége és az ebből adódó életszínvonal folyamatos növekedést mutat. A Nemzetközi Valutaalap a várakozásokkal ellentétben idén megemelte az orosz GDP növekedésére vonatkozó előrejelzését. A szervezet megjegyezte, hogy Oroszország ellenáll a szankcióknak. A mindennapi orosz életszínvonal egyáltalán nem olyan rossz, mint gondolnánk, egy Oroszországban élő magyar internetes tartalomgyártót kérdeztünk a helyi viszonyokról.

orosz életszínvonal
Az orosz életszínvonal a munkaerőhiány miatt is javult / Fotó: Anadolu via AFP

Az Oroszországi Föderáció az elmúlt évtizedekben jelentős előrehaladást ért el polgárai életminőségének javítása terén. Az orosz háztartások átlagos nettó kiigazított rendelkezésre álló jövedelme egy főre jutó évi 19,546 amerikai dollár ami kevesebb, mint az OECD évi 30,490 dolláros átlaga. Ami azonban a foglalkoztatást illeti, Oroszországban a 15 és 64 év közöttiek körülbelül 70 százaléka dolgozik fizetett állásban, ami meghaladja az OECD 66 százalékos foglalkoztatási átlagát. Az orosz 25 és 64 év közötti felnőttek 95 százaléka rendelkezik felső vagy középfokú végzettséggel, ami szintén magasabb, mint az OECD 79 százalékos átlaga.

Magasak maradtak az olajbevételek

Oroszországban a vártnál nagyobb mértékben bővült a gazdaság teljesítménye az idei első negyedévben éves összevetésben, miközben a szakértők által becsült mértékben alakult az áprilisi éves infláció. Az orosz pénzügyminisztérium arra számít, hogy 

az orosz gazdaság növekedési üteme a tavalyi 3,6 százalékos szinten marad,

jelentette be Anton Sziluanov pénzügyminiszter a Nemzetközi Monetáris és Pénzügyi Bizottság ülésén. Az államadósság GDP-hez viszonyított aránya továbbra is 15 százalékos, a költségvetési hiány a GDP-hez viszonyítva egy százalék – tette hozzá a miniszter.

Oroszország óvatosan nyúl az államháztartáshoz. Az államadósság tartósan alacsony szinten, a GDP 15 százaléka körül marad, a költségvetési hiány a GDP egy százaléka körül van, a növekedés üteme pedig a 2023-as – 3,6 százalékos – szinten várható – mondta Anton Sziluanov.

Április 16-án a Nemzetközi Valutaalap 2,6 százalékról 3,2 százalékra emelte az orosz GDP növekedésére vonatkozó előrejelzését. A szervezet megjegyezte, hogy Oroszország ellenáll a szankcióknak, és az olajbevételek az árplafon ellenére továbbra is igen magasak.

Hogy néz ki az átlagos orosz életszínvonal?

Ezeket a számokat a mindennapi életre lefordítva fontos, hogy az orosz állampolgári jövedelmeket szét kell választani úgynevezett oblasztyokra, vagyis régiókra, tartományokra mondta el lapunknak Thuróczy Richárd, volt rádiós műsorvezető.

„Én az orjoli területen vagyok jelenleg, ez egy 292 ezres város, itteni mércével ez nem egy nagy város, körülbelül 100 kilométerre fekszik a kurszki régiótól. Az itteni ismerőseim azt tartják, hogy 100 ezer rubeles havi bevételből már kényelmesen megél egy egygyermekes család. Ez azt jelenti, hogy van autójuk, egy évben egyszer el tudnak menni nyaralni Törökországba, lakást esetleg nyaralót is fenn tudnak tartani, mondta el az internetes tartalomgyártással foglalkozó magyar szakember.

Az átlagember fizetése itt Orjolban 45-50 ezer rubel, de ezt érdemes inkább az árakhoz viszonyítani. Egy rövidebb taxiút például itt a városban 400 rubel. Moszkvában a fizetések már az itteniek körülbelül duplája, ott egy átlagember fizetése 100 ezer rubel, és ha egy családnak van saját lakása ez bőven elég is egy átlagos életszínvonalhoz. 

Havi 300 ezer rubeles fizetés pedig már nagyon jónak számít – feltéve, ha van saját lakás. 

Egy normális lakás bérlése Moszkvában ugyanis a kinti kerületekben 45-50 ezer rubel, míg egy jó környéken egy család számára már havonta 100 ezer rubelbe kerül, tehát az orosz albérleti viszonyokat Budapesthez lehetne hasonlítani.

Melyek a legjobb állások?

Nagyon megfizetnek Oroszországban minden olyan tevékenységet, amihez gondolkodás kell, mondta a kinn élő szakember. 

  • Az IT-szektor, 
  • a média, 
  • a szórakoztató, 
  • a szolgáltatóipar, 
  • a mérnökök, 
  • a saját vállalkozásban dolgozók 
  • vagy éppen a ma divatos vloggerek is jól keresnek orosz viszonylatban. 

Egy átlagos stylist például 300 ezer rubelt keres egy hónapban, a médiában egy szereplőket válogató castingmunkatárs 200 ezret. Egy kezdő metróvezető keres 154 ezer rubelt, ezek természetesen mind nettó összegek, a 13 százalékos személyi jövedelemadó, valamint a nyugdíj és társadalombiztosítási járulékok levonása után.

Moszkvában egy óvodai kisegítő 40-45 ezer rubelt keres, egy óvónő 60-70 ezret és a McDonalds utódjának (Vkusno I Tochka) tartott gyorsétteremláncban az üzletvezető 75 ezer rubelt, míg egy éttermi dolgozó 50 ezer rubelt keres havonta. Ezek a legalacsonyabb fizetések a fővárosban.

Mi mennyibe kerül?

A multiláncokat megnézve – a francia Auchan is az országban maradt – 

  • egy kiló középkategóriás liszt 50 rubel, 
  • tíz tojás 110 rubel, 
  • egy liter napraforgóolaj 110 rubel, 
  • a 3 százalékos zsírtartalmú pasztőrözött tej 70 rubel, 
  • a tartós tej 75 rubel, egy kiló cukor 71 rubel, 
  • egy 20 százalékos nagydobozos tejföl 61 rubel. 
  • Egy Whopper a Burger Kingben (az amerikai étteremlánc sem vonult ki az országból) 189 rubel. 

Az általános forgalmi adó Oroszországban a legtöbb termékre 20 százalék. A legtöbb áru olcsóbb mint az EU-ban, vagy az Egyesült Államokban. 

Az orosz–ukrán háború kapcsán meghozott nyugati szankciókra az orosz gazdaság azonnal válaszolt. Nagyon sok márka itt maradt 

– mondta el Thuróczy Richard. Példaként hozta a dél-koreai Samsungot aminek van hivatalos márkaképviselete és üzlete, valamint szervizei.

Míg Magyarországon a belépőszintű S24 Ultra modelljük a hivatalos boltban 524 ezer forint, az itt 116 ezer rubel. Az amerikai Apple bár hivatalosan nincs jelen az országban, de egy itteni restore-on keresztül minden modelljük beszerezhető, sőt olcsóbban, mint a hivatalos amerikai árak. Az orosz állampolgárok azonban az elérhető orosz alkalmazások hiánya miatt inkább androidos telefonokat használnak. Egyébként létezik hivatalos és saját orosz applikációs bolt, ahonnan minden elérhető telefonos alkalmazás letölthető.

Mit érzékel a háborúból az által orosz átlagember?

Az orosz állampolgároknak rá kellett jönnie, hogy hogyan lehet megoldani, esetleg kijátszani bizonyos nehézségeket. Például ha valakinek kell internetes vásárlásokhoz egy külföldi bankkártya akkor mondjuk Kazahsztánon, Törökországon vagy az Emirátusokon keresztül ezt meg tudja szerezni. 

A szankciók elején volt egy kis megtorpanás, például a nyugati autóalkatrész beszerzés területén, 

de mára már az eredetivel megegyező színvonalú, de annál sok esetben olcsóbb kínai alkatrészgyártás erre is megoldást hozott. Az Adidas például hivatalosan nincs benn Oroszországban, de bármi beszerezhető leginkább Kínából.

És mennyi a rezsi?

Moszkvában egy 65 négyzetméteres lakás havi rezsije fűtéssel, hideg-meleg vízzel, távfűtéssel, árammal és a szemétszállítással együtt télen-nyáron 10 ezer rubelbe kerül. Egy egy gigabites otthoni internetszolgáltatás korlátlan mobilnettel és e-sim szolgáltatással, 230 digitális, több streaming és zenecsatornával együtt 1450 rubel havonta – hűségnyilatkozat nélkül. A mobilszolgáltatók mellett a bankok is versenyeznek az ügyfelekért, a Sberbanknál egy teljes körű számlavezetési díj, bankkártyával, ingyenes készpénz felvétellel és átutalással (havi 500 ezer rubelig) 1650 rubel évente.

Azért azt fontos megjegyezni, mondta el beszélgetőpartnerünk, hogy

 ezeket az árakat az orosz cégek a méretgazdaságosság miatt képesek kínálni – 146 millió lakos szolgálnak ki. 

Az átlag orosz állampolgár orosz vagy japán autóval jár, a tehetősebb felső-középosztály átszokott az elektromos kínai luxusautókra, a szupergazdagokat pedig nem igazán érintette a bojkott, mert a száz-, esetenként több száz millió forintos luxusautók és sportkocsik Belaruszon, Kínán és az Egyesült Arab Emirátusokon keresztül gond nélkül beszerezhetők. De kedveltek a japán belpiacos miniautók és családi SUV-ok is.

Hogy élnek a nyugdíjasok?

Ha valaki nem dolgozott vagy nem annyit fizetett járulékot maga után, az is jogosult 65 éves férfiként és 60 éves nőként az orosz államtól egy minimális öregségi nyugdíjra, ami jelenleg 7682 rubel havonta. A rendes nyugdíj összege – ugyanúgy mint a fizetések – régiónként szórást mutatnak, de az átlagos nyugdíj összege körülbelül 20 ezer rubel. Ez ugyan nem tűnik soknak, de az orosz gondolkodás kissé más, mint az európai; 

számukra természetes, hogy a felnőttek támogatják szüleiket. 

(Cikkünk írása időpontjában egy rubel 3,95 forintot ér.)

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.