BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A kínai ösztönző program sem tudta erősíteni a forintot

Részletek híján a befektetők egyelőre nem tudják hová tenni a szombaton meghirdetett újabb kínai gazdaságösztönző programot, de inkább a pozitív vélemények érvényesülnek a tőzsdei árfolyamokban.

Az ázsiai részvények összevissza szaladgáltak a hétfői kereskedésben, valójában nem tudták értelmezni a szombaton bejelentett legújabb, nem igazán részletezett kínai gazdaságösztönző programot, még inkább a potenciális gazdasági hatásait

Hebei's abandoned 'Chinese Disney resort' under construction again kínai ingatlanválság
A kínai ingatlanszektor problémái mélyen gyökereznek / Fotó: Imaginechina via AFP

Lan Foan pénzügyminiszter szombati sajtótájékoztatóján ígéretet tett az adósság „jelentős növelésére”, amit várhatóan gigantikus méretű kötvénykibocsátásokkal tesznek meg, ám még hozzávetőleges volument sem említett, ahogy arra sem tért ki, hogyan tudnák a tőkepiaci ralit fenntartani hosszabb távon is.

Kína lépett, de nem tudni, mekkorát

A Morgan Stanley elemzői szerint az ingatlanpiaci és az önkormányzati adósságok átstrukturálásánál több van a csomagban, mert az kevés, hogy lélegzetvételhez juttatják az eladósodott feleket, a gazdaság felpörgetéséhez pluszforrások és főként világos koncepció kell.

A Goldman Sachs mindenesetre az idei kínai GDP-várakozását 4,7-ről 4,9 százalékra emelte, bizalmat szavazva ezzel Pekingnek.

Az ösztönzőcsomag tőzsdei értékelése is felemás volt, amíg a sanghaji és a sencseni tőzsdén pozitív mozgások kísérték a bejelentést, addig a hongkongi börze alulteljesített, mínusszal indított, és piaczárás előtt nem sokkal 0,3 százalékos mínuszban jár, míg a Shanghai Composite index 1,66 százalékos pluszban van. 

Az ingatlanszektor vállalatainak részvényei viszont repesztettek, mivel a befektetők arra fogadtak, hogy a legutóbbi ösztönző intézkedések segíthetnek Kína ostromlott lakáspiacán. A Hang Seng Mainland Properties Index 1,37 százalékkal, míg a CSI 300 Real Estate indexe 4,1 százalékkal jutott feljebb. 

A kínai gazdasággal kapcsolatos tartós aggodalmakat tükrözve a jüan Kínában 0,12 százalékkal, 7,0750 amerikai dollárra, míg Hongkongban 0,18 százalékkal, 7,0830 dollárra esett.

Az olajárak szintén csúsztak hétfőn a nyersanyag iránti csökkenő kínai kereslet miatti aggodalmak nyomán.

A Brent nyersolaj határidős jegyzése legutóbb 1,2 százalékkal, 78,09 dollárra csökkent hordónként, míg az amerikai West Texas Intermediate nyersolaj határidős jegyzése 1,22 százalékkal, 74,64 dollárra csúszott.

A forint árfolyamában a kínai események minimális gyengülést váltottak ki, a napot az euróval szemben 401,5 forinton indította a magyar fizetőeszköz.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.