A legnagyobb vállalatok vezetői – hasonlóan az elmúlt évekhez – mind a világgazdaság, mind a saját cégük növekedési kilátásait kedvezően látják, 72 százalékuk bízik a világgazdaság bővülésében a következő három évben, míg saját cégétől 92 százalék vár növekedést – derül ki a KPMG 2024-es CEO Outlook kutatásából, melyet több mint 1300, legalább 500 millió dollár éves árbevétellel rendelkező vállalat vezérigazgatójának megkérdezésével készítettek el.
A cégvezetők ugyanakkor azt is elismerik, hogy most nagyobb a nyomás rajtuk a növekedés fenntartására, miközben a globális növekedés fő motorjai is köhögnek: az Egyesült Államokban gyakran térnek vissza a recessziós félelmek, Európában számos iparág szenved, és a kínai gazdaság sem úgy teljesít, mint korábban. A megkérdezettek 72 százaléka arról számolt be, hogy növekszik a rá nehezedő nyomás.
A világcégek vezetői most az ellátási láncok sérüléseit és sérülékenységét tartják a legnagyobb kockázatnak,
ami a tengeri szállítmányozásban bekövetkező balesetek, cégcsődök és terrortámadások árnyékában nem is csoda, miközben a kikötői munkások sztrájkja és a kibontakozó vámháború is óriási veszteségeket okozhat. A második legnagyobb kockázatnak a működési kérdéseket, a harmadiknak pedig a kiberbiztonságot jelölték meg a válaszadók, a geopolitikai, politikai kockázatok csak ezután jöttek a sorban.
Noha a kockázatok megítélésének rangsora évről évre változik, vannak olyan területek, melyek folyamatosan jelen vannak az elsők között. Ilyen például a kiberbiztonság, mely a CEO Outlook tízéves történetében hatszor végzett az első három hely valamelyikén.
A felmérés szerint a vállalatvezetőket a kihívások közül leginkább a gazdasági bizonytalanság foglalkoztatja, 53 százalékukat, amit a mesterséges intelligencia (MI) bevezetéséért folytatott verseny követ 50 százalékos aránnyal. Az MI a cégvezetők 64 százalékánál volt az idei év legfontosabb beruházása, noha 63 százalékuk szerint ez csak leghamarabb középtávon, három-öt év alatt térülhet meg.
Az MI-től főként a hatékonyság és termelékenység növekedését, a munkaerő felkészültségének javítását és fokozott szervezeti innovációt várnak. A technológiában rejlő kockázatok közül 61 százalék az etikai kihívásokat nevezte a legnehezebben kezelhetőnek, ám felük a szabályozást is említette, míg 48 százalékuk szerint okoz gondot a technikai készségek és képességek hiánya. Ugyanakkor
a cégvezetők háromnegyede szerint az MI nem fogja alapvetően befolyásolni azt, hogy hányan dolgoznak a cégnél,
miközben 38 százalék gondolja azt, hogy az alkalmazottai rendelkeznek az MI teljes körű kihasználásához szükséges képességekkel, és 58 százalék véli úgy, hogy a generatív MI miatt át kellett gondolni a belépő szintű pozíciókhoz szükséges készségeket.
Az előző évhez képest óriási változás következett be az otthoni munkavégzés megítélésében is, hiszen már a válaszadók 83 százaléka számít arra, hogy három éven belül a munkavállalók teljesen visszatérnek az irodába, szemben a tavalyi 64 százalékkal. A vezérigazgatók 87 százaléka valószínűsíti, hogy érdekes feladatokkal, fizetésemeléssel vagy előléptetéssel jutalmazza azokat, akik segítik a visszatérést az irodába. Az irodai munka népszerűsége egyébként az életkorral korrelál, így a 49 évnél fiatalabb vezetők 75 százaléka terelné vissza a dolgozókat az irodába, míg a 60 fölöttieknél ez az arány már 87 százalék. A férfi vezetők egyébként ezt jóval nagyobb arányban preferálják, mint a nők.
A cégvezetők 31 százaléka fejezte ki aggodalmát a szakképzett munkaerő hiánya miatt,
ami részben magyarázatot ad arra is, hogy miért nem gondolják azt, hogy az MI miatt általános elbocsátási hullám indulhat. Ugyanis ha felszabadul is valaki egy pozícióban, a cégen belül találnának neki más feladatot. Az érzékelt tehetséghiányra válaszul a vezérigazgatók 80 százaléka szerint a cégeknek a helyi közösségekben kellene befektetniük a készségfejlesztésbe és az egész életen át tartó tanulásba, hogy biztosítsák a hozzáférést a jövőbeli tehetségekhez.
Az ESG és a fenntarthatóság jelentősége is nőtt a vállalatvezetők körében az elmúlt évtizedben, hiszen a 2015-ben elkészített első felmérésben még a környezeti kockázatokat tartották a legkevésbé fontosnak, míg az ideiben már a negyedik helyre kúszott fel. Idén a vezérigazgatók 24 százaléka szerint kerülhet cégük versenyhátrányba, ha nem teljesíti az ESG-elvárásokat. Ezt a kockázatot a saját hivatali idejüket fenyegető veszélynél (21 százalék) és a munkaerő-felvételi kihívásoknál (16 százalék) is előbbre sorolták.
Az ESG-vel kapcsolatos kockázatok közül különösen a cég jó hírnevére gyakorolt hatás jelentős, a válaszadók 76 százaléka egy nyereséges üzletágtól is megválna, ha az árt a vállalat hírnevének, míg 68 százalék akkor is állást foglalna egy politikailag vagy társadalmilag vitatott kérdésben, ha az igazgatótanácsnak ezzel kapcsolatban aggályai merülnének fel.
Ám a vezérigazgatók kétharmada azt is elismeri, arra nem áll készen, hogy mind az érdekeltek, mind a részvényesek elvárásainak megfeleljen egy ESG-vizsgálaton.
A terület kommunikációján 69 százalék változtatott az elmúlt 12 hónapban, annak ellenére, hogy a cég stratégiája nem módosult.
A KPMG 2024 CEO Outlook az elmúlt évtized tendenciáinak nyomon követése mellett generációs változásokat is feltárt. A fiatalabb, 40 és 49 év közötti vezetők többsége (78 százaléka) érzékel magán nagyobb nyomást a cég hosszú távú prosperitásának biztosítása terén, mint az idősebb, 60–69 éves vezetők (68 százalék). Ugyanakkor a fiatalabb vezérigazgatók nagyobb önbizalommal kezeltek egyes, a szervezetük számára kritikus kérdéseket. Bár idősebb társaikhoz képest kevésbé hiszik azt, hogy cégük képes egyszerre kezelni az összes ESG-prioritást, jobban bíznak abban, hogy képesek lesznek megfelelni az érdekeltek ESG-vel kapcsolatos elvárásainak – a 40–49 évesek 43, az 50–59 évesek 33, míg a 60–69 éves vezetők 30 százaléka gondolta ezt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.