Az állami egyetemek dolgozói és hallgatói az utcára vonultak, mivel Javier Milei argentin elnök várhatóan megvétózza azt a törvényjavaslatot, amely az egekbe szökő infláció miatt megemelné a felsőoktatásban tevékenykedő munkavállalók fizetéseket. A jogszabályt a törvényhozás két háza is jóváhagyta, de az államfő ellenkezezése miatt nem léphet hatályba.
A szakszervezetek szervezésében ez már a második tömegtüntetés a felsőoktatás helyzete miatt, először áprilisban tiltakoztak a megszorítások ellen, ami után a kormány pluszforrásokat biztosított az egyetemeknek. Ezúttal a fizetések okoznak feszültséget: a kormány most 6,8 százalékos béremelést ajánlott, amelyet az érintettek elutasítottak.
Az elemzők szerint az egyetemi keresetek reálértéken 24 százalékkal csökkentek 2023 novembere óta. Az elnök pártjához tartozó politikusok a Bloombergnek azt mondták, hogy a kongresszus nem avatkozhat bele a költségvetésbe anélkül, hogy megmondaná: honnan szerez forrásokat a további kiadásokhoz.
A jobboldali-libertariánus Javier Milei tavaly aratott győzelmet az argentin elnökválasztáson. A közgazdász végzettségű Milei a minimális kormányzati beavatkozás mellett kardoskodik, a jegybank megszüntetését ígérte, és azt javasolta, hogy a nemzeti valutát dollárral váltsák fel.
Államfőként az állami kiadások csökkentését, valamint a költségvetési hiány és a hiperinfláció megszüntetését tűzte ki célul. Ennek érdekében 70 ezer kormányzati alkalmazott elbocsátását jelentette be és befagyasztotta a közmunkaprogramot. Megszüntette a minisztériumok és az államtitkárságok felét, továbbá leértékelte az argentin fizetőeszközt a dollárral szemben.
Mindemellett több száz árszabályozást szüntetett meg és csökkentette az energiatámogatásokat is, az elnök eltörölte továbbá a világ egyik legszigorúbb lakbérszabályozó törvényét is.
Az elnök intézkedései eddig vegyes eredményt hoztak: például az argentin ingatlanpiac évekig nyögte a merev lakbérszabályozás hatásait, amelynek célja az volt, hogy megfizethetővé tegye a lakásokat. Ehelyett azonban egy párhuzamos feketepiac alakult ki, ahol az árak az egekbe szöktek, az abból kimaradó tulajdonosok pedig inkább üresen hagyták vagy Airbnb-vé alakították lakásaikat.
A jogszabály eltörlésének eredményeképp az ingatlanpiacon elkezdtek megjelennni az alacsonyabb bérleti díjak és jóval több lehetőség közül válogathatnak az albérlők. Az infláció havi szinten egy számjegyűre csökkent az elmúlt hónapokban, viszont éves összevetésben még mindig 200 százalék feletti.
Ugyanakkor az argentin szegénységi ráta 52,9 százalékra emelkedett, ami két évtizede a legrosszabb mutató és 11,2 százalékponttal magasabb, mint 2023 második felében, amikor 41,7 százalékot ért el. Ez azt jelenti, hogy kevesebb mint egy év alatt 3,4 millió argentin jutott szegénysorba. Az ellenzék szerint ezt a decemberben hivatalba lépett Milei okozta, az államfő viszont a korábbi kormányokat ostorozta.
Elon Musk a közösségi médiában kijelentette: a cégei keresik a módját annak, hogy befektessenek Argentínában és támogassák a dél-amerikai országot. Bár a Tesla és a SpaceX vezérigazgatója nem részletezte a terveit, Argentína a világ negyedik legnagyobb lítiumtermelőjének számít. A fehér aranynak is nevezett alkálifém az elektromos akkumulátorok kulcsfontosságú anyaga
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.