Az Egyesült Államok legalább 17,9 milliárd dollár (6,5 ezermilliárd forint) katonai segélyt nyújtott Izraelnek tavaly október óta. Washington korábban egyik évben sem biztosított ilyen nagy mértékű támogatást a közel-keleti országnak – derül ki a Brown Egyetem tanulmányából.
A Fehér Ház változatos fegyverarzenállal segítette a zsidó államot: az Egyesült Államok többek között 200 Switchblade öngyilkos drónt, 100 kis méretű, megfigyelésre használt 100 Skydio X drónt, 57 ezer 155 mm-es tüzérségi lövedéket, 3500 éjjellátó készüléket, 3 ezer Hellfire rakétát, 20 ezer M4 gépkarabély küldött Izraelnek különböző bombák és lőszerek ezrei mellett.
A jelentés szerint az Egyesült Államok közel-keleti katonai műveletei további 4,86 milliárd dollárt emésztettek fel az elmúlt egy évben, a szám tartalmazza a húszik ellen folytatott hadjárat és a térségbe vezényelt hajókkal kapcsolatos költségeket is. A Jement ténylegesen vezető húszik tavaly október óta többször indítottak támadást Izrael ellen, valamint több kereskedelmi hajót elfoglaltak, illetve megtámadtak.
A fegyveresek a műveleteket a palesztinokkal való szolidaritásukkal indokolják. Az Egyesült Államok és Nagy-Britannia ezért az elmúlt hónapokban többször mért csapást húszi célpontokra, mérsékelt sikerekkel. Az Egyesült Államok ráadásul segített az iráni támadások elhárításában is, ami szintén nem volt olcsó a Brown Egyetem szerint.
Az Egyesült Államok több mint öt évtizede Izrael első számú fegyverszállítója, egyben legnagyobb támogatója és egyik legfontosabb szövetségének számít. Ehhez kapcsolódóan érdemes megemlíteni: az utóbbi hónapokban több ország is bejelentette, hogy leállítja vagy korlátozza a zsidó államba irányuló fegyverszállítmányok.
Legutóbb Franciaország közölte, hogy beszünteti Izrael fegyveres támogatását, szeptemberben pedig az Egyesült Királyság jelezte: felfüggeszti egyes fegyverek szállítását Izraelbe. Olaszország szintén úgy döntött, hogy nem küld több fegyvert a közel-keleti országnak. Ugyanakkor Róma elismerte, hogy a korábban aláírt megállapodásokat teljesítik.
Spanyolország az év elején közölte: tavaly október óta nem adott el fegyvereket Izraelnek, májusban Madrid ennél is tovább ment és bejelentette, hogy megtiltja az Izraelnek fegyvereket szállító hajók kikötését a spanyol kikötőkben. Ugyanakkor az amerikai katonai segély nagysága miatt ezek az intézkedések aligha okozhatnak gondot Izraelnek.
Izrael gazdasága már egy éve viseli a háború terheit, amelyek egyre nagyobbak, a növekvő hitelköltségek pedig kezdik megterhelni a pénzügyi struktúrát. A kulcsfontosságú technológiai szektor egyelőre ellenálló, de segítségre van szüksége.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.