Izrael gazdasága már egy éve viseli a háború terheit, amelyek egyre nagyobbak, a növekvő hitelköltségek pedig kezdik megterhelni a pénzügyi struktúrát.
A pénzügyminisztérium adatai szerint a gázai hadművelet finanszírozásának közvetlen költsége augusztusig elérte a 100 milliárd sékelt (egy sékel 96,6 forint). A jegybank azzal számol, hogy a teljes összeg 2025 végére 250 milliárd sékelre emelkedhet, de ez a becslés még azelőtt készült, hogy Izrael bevonult volna Libanonba a Hezbollah ellen, ami tovább növeli a számlát – emlékeztetett tudósításában a Reuters.
A háború árát növeli a Vaskupola üzemeltetése, az átfogó mozgósítás és az intenzív bombázási kampány. A növekvő költségek gazdasági hatása leminősítésekhez vezetett, ezt a Moody’s és a S&P Global is már másodszor tette meg szeptember végén, illetve október elején. A leminősítések felerősítik a negatív gazdasági hatásokat, amelyek még évekig megmaradhatnak, miközben Izrael adósságbiztosításának költsége 12 éves csúcs közelében van, és a költségvetési hiány egyre nő.
Amíg a háború folytatódik, addig tovább romlanak az államadósság-mérő számok
– nyilatkozta a hírügynökségnek Szergej Dergachev, az Union Investment portfóliómenedzsere.
Bár Izrael GDP-arányos adósságállománya, a gazdaság állapotának egyik legfontosabb mérőszáma, tavaly 62 százalékos volt, a hitelfelvételi szükségletek elszálltak. „Bár Izrael viszonylag jó alapokkal rendelkezik, ez akkor is fájdalmas lesz a költségvetés számára, és idővel további nyomást gyakorol a minősítésre” – emlékeztetett Dergachev.
A GDP-arányos adósságállomány az idén eléri a 67 százalékot, a költségvetési deficit a 8,3 százalékot, miközben a cél 6,6 százalék volt; a hiány tavaly 4,2, 2022-ben pedig 4 százalék volt.
Közben lassul a gazdaság növekedése,
a GDP a második negyedévben a várt 4,4 százalék helyett csak 1,2 százalékkal bővült, az egy főre jutó GDP pedig 0,4 százalékkal csökkent.
Bár az izraeli nemzetközi kötvények megszokott vásárlói – a nyugdíjalapok vagy a viszonylag magas államadós-besorolással csábított, nagy vagyonkezelők – valószínűleg nem fognak rövid időn belül megválni az eszközöktől, a befektetői bázis szűkült.
A befektetők körében egyre nagyobb az érdeklődés az izraeli kötvények eladása és egyre kisebb a megvásárlásuk iránt, amit azonban ellensúlyoz, hogy a hazai kötvénypiac stabil, likvid és gyorsan bővül.
Hasonló a helyzet a tőzsdén is. A jegybank adatai szerint a külföldi tulajdonban lévő részvények aránya júliusban 8,4 százalékra, 55,5 milliárd sékelre csökkent a tavaly szeptemberi 14,4 százalékról és közel 80 milliárd sékelről.
A globális alapok izraeli részvényekben való részesedése évtizedes mélypontra süllyedt.
Ugyanebben az időszakban a forgalomban lévő kötvények összege több mint ötödével nőtt, és Izraelnek egyelőre nem okoz gondot a pénzszerzés. Idén nyolcmilliárd dollár értékben értékesítettek kötvényt a nemzetközi piacokon, és a diaszpórakötvényeszköz, az Israel Bonds másodszor céloz meg éves, 2,7 milliárd dollár feletti rekordbevételt.
Az ENSZ Kereskedelmi és Fejlesztési Szervezete (UNCTAD) szerint az Izraelbe irányuló közvetlen külföldi befektetések az előző évhez képest 29 százalékkal, 2016 óta a legalacsonyabb szintre csökkentek 2023-ban; idei adatok még nem állnak rendelkezésre.
Mindez felerősítette a helyi beruházások és a kormányzati támogatás szükségességét. A kabinet áprilisban 160 millió dollárnyi közpénzt ígért a kulcsfontosságú technológiai ágazat kockázatitőke-finanszírozásának fellendítésére.
Mindez azonban növeli a költségeket, amelyekbe beletartozik a harcok miatt kitelepített több ezer ember elhelyezése, akik közül sokan a turisták számának meredek csökkenése miatt üresen álló szállodákban laknak.
Az elmúlt egy évben a technológiai szektor startupalapítói, hazai befektetői és munkavállalói alkalmazkodtak a nehezedő helyzethez, a The Times of Israel tudósítása szerint azonban ez az ellenálló képesség veszélyben van, amit pedig Izrael aligha engedhet meg magának.
A gazdaságnak a szektortól való függése ugyanis jócskán megnőtt az elmúlt évtizedekben:
1995-ben a GDP 6,2 százalékát, ma már mintegy 20 százalékát, emellett a teljes export több mint felét, az adóbevételek harmadát adja.
„Vannak már aggasztó jelei a csúcstechnológiai ágazat lassulásának, de a szektor még mindig rugalmas” – nyilatkozta a lapnak Sergei Sumkin, a Reichman Egyetem Aaron Gazdaságpolitikai Intézetének vezető kutatója. „Most válaszúthoz érkeztünk, és ha a kormány nem lép közbe, nem növeli az innovációs hatóság költségvetését, és nem hozza meg a megfelelő döntéseket a technológiai ágazat támogatására, akkor a mai rossz döntések ára nagyon magas lesz” – tette hozzá.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.