Az amerikai termelés visszaesése megnyitotta az utat Ausztrália számára, hogy rekordmennyiségben exportáljon marhahúst, növelje a piaci részesedését Észak-Amerikában és Ázsiában, ami növekvő megrendeléseket jelent az állattenyésztőknek és a húsfeldolgozóknak.
Az Egyesült Államok és Ausztrália a világ legnagyobb marhahúsexportőrei közé tartozik, az előbbi tavaly a harmadik, az utóbbi a második helyen állt Brazília mögött, mind a három globális piaci részesedése meghaladja a 10 százalékot.
Az amerikai szarvasmarha-állomány azonban a klímaváltozás, a súlyos szárazságok és a magas tápárak miatt idén januárban 73 éves mélypontra esett, és elemzők arra számítanak, hogy ez a trend rövid távon folytatódni is fog.
A nagykereskedők és az éttermek a korlátozott hazai kínálat miatt egyre inkább függenek a behozataltól, hogy biztosítani tudják az amerikaiak napi betevő hamburgerét. Így kevesebb marhahús jut exportra.
Ezzel esély nyílik a riválisok előtt, de ezt nem mindenki tudja kihasználni. A többi nagy exportőr, köztük az első helyen álló Brazília csak korlátozottan tud élni a lehetőséggel a termelés visszaesése vagy behozatali tilalmak miatt – emlékeztetett a Reuters.
A dél-amerikai termelők csak megszabott mennyiséget szállíthatnak az Egyesült Államokba, amely felett 39 százalékos vámot kell fizetniük. Az amerikai marhahús két legnagyobb piacára, Japánba és Dél-Koreába pedig nem is mindegyik exportálhat, mert kitiltották őket a száj- és körömfájásra vonatkozó szabályok miatt.
Ausztráliában azonban négy többnyire csapadékos év után rengeteg szarvasmarha van, és
problémamentesek a kereskedelmi kapcsolatai az Egyesült Államokkal, Japánnal és Dél-Koreával.
Ez a helyzet azonban nem tart örökké. A szarvasmarhapiacok az állománycsökkentés és -növelés ciklusaiban mozognak, és a 2020-as évek végére Ausztrália állománya valószínűleg visszaesik, míg az Egyesült Államok szarvasmarha-állománya várhatóan helyreáll.
Ausztráliának lesz pár nagyon-nagyon nyereséges éve
– prognosztizálta Ben Theurer, a Barclays elemzője.
Vámadatok szerint az Egyesült Államokba irányuló marhahúsexport 2022-ben havonta átlagosan 11 ezer tonna volt százmillió dollár értékben – idén augusztusban 40 ezer tonnára emelkedett, ami 2015 óta a legtöbb, az értéke pedig elérte a 290 millió dollárt. (Egy dollár 369,8 forint.)
Az év első nyolc hónapjában a 2022-es 12 százalékról 22 százalékra emelkedett Ausztrália részesedése az amerikai marhahúsimportból.
Nőtt a legnagyobb ázsiai fogyasztók, Japán, Kína és Dél-Korea felé irányuló exportja is. Ausztrália piaci részesedése a 2022-es 38 százalékról az idén 47 százalékra ugrott Japánban, 35-ről 45 százalékra Dél-Koreában, míg az Egyesült Államoké az előbbiben 40-ről 34 százalékra, az utóbbiban 55-ről 48 százalékra csökkent.
Kína legnagyobb beszállítója a szója mellett marhahúsból is Brazília, de Ausztráliának még ott is sikerült 7-ről 8 százalékra növelni a piaci részesedését, míg az amerikai 7-ről 5 százalékra csökkent.
A Meat & Livestock Australia előrejelzése szerint az ausztrál export a 2023-as 1,08 millió tonnáról idén rekordot jelentő 1,36 millió tonnára, 2025-ben pedig 1,37 millió tonnára emelkedik, majd 2026-ban visszaesik, mert az Egyesült Államok újra növelni fogja a termelést, és visszaszerzi a piaci részesedését.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.