Egy pénteken közzétett kutatás szerint Izland gazdasága a rövidebb munkahét országos bevezetése után a legtöbb európai versenytársánál jobban teljesít, mindezt úgy, hogy a béreket sem kellett csökkenteni. A munkavállalók 51 százaléka fogadta el a rövidebb munkaidőre vonatkozó ajánlatot Izlandon, beleértve a négynapos munkahetet is. Ez az arány ma valószínűleg még magasabb lenne - írja a CNN cikke nyomán a naphire.hu.
Tavaly Izlandon gyorsabb volt a gazdasági növekedés, mint a legtöbb európai országban, és a munkanélküliségi ráta az egyik legalacsonyabb Európában - állapította meg az Egyesült Királyságban működő Autonomy Institute és az Iceland’s Association for Sustainability and Democracy (Alda).
Izlandon két nagy kísérletben 2015 és 2019 között a közszféra alkalmazottai heti 35-36 órát dolgoztak, a fizetés csökkentése nélkül. Sok résztvevő korábban heti 40 órát dolgozott. A kísérletekben 2500 ember - az akkori izlandi dolgozó népesség több mint 1%-a - vett részt, és a céljuk a termelékenység fenntartása vagy növelése volt a munka és a magánélet egyensúlyának javítása mellett.
A kutatók megállapították, hogy a termelékenység a legtöbb munkahelyen változatlan maradt vagy javult, míg a munkavállalók jóléte „drámaian” nőtt egy sor mérőszámon, az érzékelt stressztől és a kiégéstől kezdve az egészségi állapoton át a munka és a magánélet egyensúlyáig.
A Nemzetközi Valutaalap e hét elején közzétett legfrissebb világgazdasági kilátásai szerint Izland gazdasága 2023-ban 5%-kal bővül, ami a gazdag európai gazdaságok közül Málta után a második helyen áll. Ez jóval magasabb, mint az ország átlagos, csaknem 2%-os növekedési üteme a 2006 és 2015 közötti évtizedben. Az IMF azonban az idei és a következő évre lényegesen lassabb növekedést jósol Izlandnak.
Világszerte számos kísérlet történt a négynapos hét bevezetésével. Ezek közé tartozik a 2022-es sikeres kísérlet, amely 33 vállalatot érintett, többségében az Egyesült Államokban és Írországban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.