Szerbia devizában és hazai valutában fennálló hosszú futamidejű államadósságának osztályzatát az eddigi BB plusz-ról egy fokozattal BBB mínusz-ra javította az S&P-jelentette be a nemzetközi hitelminősítő péntek éjjel Londonban. A gyakorlatban ez a besorolás a befektetésre ajánlott kategória alsó határa. Az új szerb szuverén minősítés kilátása stabil. Az S&P az osztályzatjavítás indoklásában kiemelte, hogy javult a szerb gazdaság ellenálló képessége a sokkokkal szemben, és ez az erőteljes makrogazdasági politika eredménye. A hitelminősítő ezzel Szerbia hitelképességét Magyarországéval és Romániáéval azonos szintre lőtte be.
A hitelminősítő hangsúlyozza, hogy a reálértéken számolt szerb hazai össztermék (GDP) a koronavírusjárvány előtti szinthez képest 18 százalékkal emelkedett, a devizatartalékok megkétszereződtek, a GDP-arányos bruttó államadósság-ráta pedig 2 százalékponttal a mérsékeltnek számító 48,4 százalékra csökkent.
Az S&P Global Ratings közölte azt is, az eddig érvényben tartott 3,3 százalékról 3,9 százalékra javította a szerb gazdaság idei növekedésére szóló előrejelzését, mindenekelőtt a vártnál erőteljesebb hazai kereslet miatt. A cég a 2024 utáni időszakra éves átlagban 4 százalékos reálnövekedést valószínűsít a szerb gazdaságban.
Az Európai Unióhoz csatlakozni kívánó ország a Fitch Ratingsnél és a Moody’s Ratingsnél továbbra is bóvliban, azaz spekulatív hitelminősítésű maradt – írja a Bloomberg.
Szerbia az első nyugat-balkáni ország és egyben az egyetlen olyan uniós tagjelölt ország, amely befektetési ajánlású minősítéssel rendelkezik
- kommentálta a felminősítést Alekszandar Vucsics szerb elnök.
Az ország legutóbbi, 2034-ben lejáró, dollárban denominált kötvénykibocsátásának hozama a júniusi csúcsról 70 bázisponttal, pénteken 5,63 százalékra csökkent pénteken.
Szerbia hosszú utat tett meg az 1990-es évek káoszából, amelyet a régiót sújtó fegyveres konfliktusok és a nemzetközi szankciók okoztak. Fokozatosan talpra állt, és 2024 első felében 4,3 százalékos bővüléssel elérte Európa egyik legmagasabb növekedési ütemét.
A hosszú ideje hivatalban lévő Sinisa Mali pénzügyminiszternek sikerült a bruttó hazai termék 50 százaléka körül tartani az államadósságot annak dacára, hogy a kormány emelte az infrastrukturális kiadásokat. A közvetlen külföldi befektetések tavaly meghaladták a 4,4 milliárd dollárt, ami nagyrészt fedezte Szerbia folyó fizetési mérlegének hiányát.
A felminősítésnek az sem állt az útjában, hogy Szerbia nemrégiben úgy döntött, az idei költségvetési hiányt a GDP 2,2 százalékáról 2,9 százalékra növeli. Az állami bevételek ugyan erősek maradtak, ám emelik a védelmi, mezőgazdasági, egészségügyi és szociális kiadásokat a mintegy 6,6 millió polgár javára.
A Szerb Nemzeti Bank, amelyet 2012 óta Jorgovanka Tabakovic vezet, szintén kivette a részét az erőfeszítésekből. A központi bank csökkentette az ország külföldi devizákban – elsősorban az euróban – fennálló adósságát, és növelte a dinárba vetett bizalmat, miközben az ország devizatartalékát július végére rekordszintűre, 28,1 milliárd euróra növelte.
A hitelminősítő megállapítja ugyanakkor azt is, hogy Szerbia EU-csatlakozási folyamata lassú és nehézségekkel terhelt. A cég szerint a csatlakozási tárgyalások kimenetele mindenekelőtt a Koszovóval fennálló kapcsolatok javulásától függ, és attól, hogy Szerbia hajlandó lesz-e összhangba hozni külpolitikáját az Oroszországgal szemben érvényesített EU-szankciókkal.
Az S&P kiemeli, hogy mióta Szerbia 2012-ben elnyerte az EU-tagjelölti státust, az uniós joganyag (Acquis Communautaire) 35 fejezete közül mindössze kettőben sikerült előzetes megállapodással lezárni a tárgyalásokat, és ez is jelzi, hogy az Európai Unió milyen jelentős további reformok végrehajtását igényli Szerbia részéről.
A Bloomberg szerint további kockázat, hogy Szerbia nem csatlakozott az Oroszország elleni nyugati szankciókhoz, bár elítélte a Kreml Ukrajna elleni támadását.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.