Ausztrália rendelkezik a világ legnagyobb uránkészletével: a kontinensnyi ország 1,7 millió tonnát birtokol, vagyis az ismert tartalék 28 százalékát. Érdekes adalék, hogy az ausztrál Olympic Dam bánya a világ legnagyobb uránlelőhelyének számít.
A második Kazahsztán 815 ezer tonnával, a harmadik Kanada 589 ezer tonnával. Előbbi a készletek 13 százalékát, utóbbi 10 százalékát tartja kézben. A három ország együttesen birtokolja a globális készletek több mint felét. A negyedik Oroszország 481 ezerrel: az eurázsiai ország a világ egyik legnagyobb urántermelője, és a globális urándúsítási kapacitás mintegy 44 százalékával rendelkezik.
Az orosz hasadóanyag legnagyobb vásárlóinak az Egyesült Államok, Kína, Dél-Korea és Franciaország számítanak. Tavaly az Egyesült Államok atomreaktoraiba szállított nukleáris fűtőanyag 27 százalékát adta Oroszország. Európa nyersurán-importjának közel 20 százaléka Oroszországból származik, miközben dúsított uránjának mintegy 30 százalékát az eurázsiai országtól szerzi be.
Kína 224 ezer tonnával a 9. legnagyobb uránkészlettel rendelkezik, ami a globális mennyiség 3 százaléka.
A Visual Capitalist szerint a 10. helyen Mongólia áll 145 ezer tonnás készlettel, de jelentős tartalékot birtokol Ukrajna is 107 ezer tonnával. A természeti erőforrásokban gazdag Egyesült Államok nem tartozik a nagyhatalmak közé az urán terén, de jó kapcsolatokat ápol Ausztráliával és Kanadával, továbbá a geopolitikai feszültségek ellenére sem veti meg az orosz uránt.
Ezek az országok rendelkeznek a legnagyobb készletekkel:
Mongólia rendkívül gazdag energiahordozókban és fémekben, amelyeket eddig főleg Kína és Oroszország vásárolt. A nyugati cégek is egyre jobban érdeklődnek az ország iránt, Franciaország elsősorban az uránbányászatból hasítana ki minél nagyobb részt, de a földrajzi, geopolitikai adottságok és az infrastruktúra hiánya hátráltató tényező.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.