„Ez a legrosszabb időszak arra, hogy egy kormány összeomoljon, a vakmerőség szóba sem jöhet” – ezt nyilatkozta a Die Welt szerint az ARD televíziónak Robert Habeck, a Zöldek gazdasági minisztere, miután többórás egyeztetéseket folytatott kedd délelőtt a német kancellárián a kománykoalíció három vezető politikusa, Olaf Scholz kancellár, Robert Habeck alkancellár és Christian Lindner pénzügyminiszter. A német sajtó már egyenesen válságtanácskozásról ír.
A megbeszélésre azok után került sor, hogy továbbra sincs jó bőrben a német gazdaság, amely ugyan a harmadik negyedévben már enyhe növekedést tudott felmutatni, ennek ellenére az idei évet szinte biztosan recesszióban töltheti. Utoljára húsz éve fordult elő, hogy két egymás követő évben is visszaesett a gazdaság kibocsátása Európa egyik legfejlettebb országában.
A koalíción belüli vitát a közelmúltban Habeck államadósságból finanszírozott beruházási és infrastrukturális alapra vonatkozó javaslata, valamint Lindner gazdaságpolitikai fordulatra vonatkozó elképzeléseket tartalmazó írása súlyosbította. Az FDP vezetője ugyanis „gazdasági fordulatot” sürgetett „a kulcsfontosságú politikai döntések alapvető felülvizsgálatával”.
A mostani egyeztetések a vezető politikus között arról szólnak, hogy a kormány meg tud-e állapodni a német gazdasági gyengeség leküzdésére irányuló közös intézkedésekről.
A Die Welt tudósításában azt írja a mai egyeztetésekről, hogy a FDP vezette pénzügyminisztériumnak nem túlságosan tetszik Habeck kompromisszumos megoldása, aki előző nap azt javasolta, hogy az Intel-milliárdokat fordítsa a kormányzat a költségvetési lyukak betömésére. Szeptemberen derült ki ugyanis, hogy az Intel csoport elhalasztotta a magdeburgi gyár építését, amire Németország több milliárd dolláros állami támogatást tervezett elkölteni, így a felszabaduló források most a költségvetés rendelkezésére állhatnak.
A tét pedig nem kicsi, már az idei költségvetés elfogadása is kisebb koalíciós válságot idézett elő tavaly. „Ha a költségvetést nem sikerül elfogadni, akkor Németországban hosszan tartó patthelyzet alakulhat ki” – mondta Habeck, aki szerint egy ilyen forgatókönyv katasztrófa lenne és a lehető legrosszabbkor történne meg, ezzel az amerikai elnökválasztás és az orosz–ukrán háború okozta bizonytalan környezetre utalt félreérthetetlenül.
Habeck szerint mindig is sikerült nehéz helyzetekkel megbirkóznia a jelzőlámpa koalíciónak, de azt is megjegyezte,
ez a koalíció többé nem lesz szerelem.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.