A cseh parlament harmadik olvasatban elfogadta a Fiala-kabinet nyugdíjreformtervezetét, amelynek értelmében a jelenlegi, 65 évben meghatározott nyugdíjkorhatár fokozatosan kitolódik 67 évre. A nyugdíjreformról még a felsőháznak, a szenátusnak is szavaznia kell, ezt követően Petr Pavel államfő előzetesen megígérte, hogy aláírja a törvényt.
A reform értelmében 2030-tól kezdődően minden évben egy hónappal tolódik ki a nyugdíjkorhatár.
A kormány úgy döntött, a napjainkban 35 évnél fiatalabbak számára 67 évben húzza meg az öregségi nyugdíj jogosultságának határát.
A nyugdíjak növekedésének üteme 2026 és 2035 között: előzetesen évi átlagban 150-200 koronával számolnak (25 korona 1 euró). Korkedvezménnyel csak a legnehezebb fizikai munkát végzők vonulhatnak vissza (például a kohászok). Utóbbiak körét ráadásul lényegesen szűkítették, így csupán mintegy 15 ezer főt érint az intézkedés.
A dolgozó nyugdíjasoknak 2025-től nem kell társadalombiztosítási járulékot fizetniük – ezzel is ösztönzik a nyugdíj utáni munkavállalást.
A Fiala-kormány szerint a reformra azért van szükség, mert a cseh társadalom fokozatosan elöregszik, egyre kevesebb aktív munkavállaló jut egy nyugdíjasra, azonban a most elfogadott lépésekkel biztosítható, hogy a jelenlegi 30-as korosztály számára is finanszírozható marad a cseh nyugellátás. Csehországban napjainkban az átlagnyugdíj nagysága 20 700 korona (333 270 forint). A 10,5 milliós országban 2,38 millió öregségi nyugdíjas él.
A legnagyobb ellenzéki párt, az Andrej Babis vezette ANO, a végsőkig ellenezte a reformot, meg akarja támadni az alkotmánybíróságon, és ha a jövő évi választás után hatalomra kerül, nem kizárt, hogy felfüggeszti a koncepciót.
Csehországban már másfél éve is az utcára vonultak az emberek a tervezett nyugdíjreform ellen.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.