Szeptember 12-én indult el két teherautó, amelyek 69 vemhes üszőt szállítottak a németországi Brandenburg tartomány egyik farmjáról több mint 2000 kilométeres úton Törökországba. Sem a tehenek, sem a borjaik nem jutottak el a rendeltetési helyükre. Az EU külső határán egy bürokratikus akadály miatt az állatok egy hónapra siralmas körülmények között rekedtek – írja a Politico.
Néhányan a saját trágyájukban elkenődve pusztultak el, a többit hetekig tartó gyötrelem után, altatás nélkül lemészárolták. Az EU-tag Bulgária és Törökország határa az élő állatok egyik fő átkelőhelye, ahol a civil szervezetek több mint egy évtizede ismétlődő elhanyagolást és kegyetlenséget figyeltek meg. Megállapításaik az EU-n belüli állatszállításra vonatkozó elavult szabályok hiányosságait és a felügyelet hiányát tárják fel, amikor átlépik az EU külső határait.
A román szállító esete is igen hasonló volt. Az Agrokép pár napja írta arról, hogy súlyos humanitárius válság zajlik egy Bulgáriához közeli törökországi, határ menti településen, ahol egy 47 marhát szállító román kamionos rekedt. Az állatokat egy kamionba zárva tartják a Kapitan Andreevo és Kapikule közötti határátkelőhelyek között, állapotuk nagyon romlik. Az állatok közül több már elpusztult, a tetemek pedig a teherautóban vannak.
A brandenburgi üszők esetében egy bejelentésre kötelezett betegség kitörése és egy adminisztratív hiba pecsételte meg sorsukat. Maguk a tehenek nem voltak fertőzöttek.
„Ez újra és újra megtörténik ezen a határon” – mondta Iris Baumgartner, az Animal Welfare Foundation alelnöke, elmagyarázva, hogy az állatok gyakorlatilag „a senki földjén ragadtak”.
Európa-szerte ugrásszerűen megszaporodnak a kéknyelv-betegség (BTV), a szarvasmarhák és juhok rovarok által terjesztett vírusának megbetegedései. A terjedés ellen védekezve az olyan országok, mint Törökország, korlátozásokat vezettek be az élő állatok exportjára azokról a területekről, ahol a vírust kimutatták.
Németország nem tekinthető kéknyelv-betegségtől mentesnek, de a szarvasmarhákat így is Törökországba küldték. Az üszők egy része állatorvosi felügyelet nélkül és olyan egészségtelen körülmények között szült, hogy a borjaik nem sokkal később elpusztultak. Tizenhárom borjú és nyolc tehén pusztult el a két kamionban. Ennek soha nem lett volna szabad megtörténnie az ország mezőgazdasági minisztériuma szerint.
A nagyon durva incidenst követően Ausztria megbeszélést kért az élő állatok EU-ból Törökországba történő kivitelének de facto tilalmáról a főállatorvosi tisztek november 6-i értekezletén. Azzal érvelt, hogy az ilyen esetek azt bizonyítják, hogy az elővigyázatosság elve a jelenlegi uniós szállításban a szabályokat nem tartják be. A gyakorlatban számos állatjóléti szervezet és egyes uniós kormányok úgy vélik, hogy csak a harmadik országokba irányuló élő állatok kivitelének tilalma akadályozná meg az ilyen eseményeket. Példaként említette a Politico, hogy májusban életbe lépett a brit vágóállatok kivitelének tilalma.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.