A Samsung küzd, hogy megtartsa a világ legkelendőbb okostelefon-gyártójának címét. A dél-koreai tech óriás válsága egyre mélyül.
A koreai technológiai óriás volt az egyetlen a világ öt legnagyobb okostelefon-gyártója közül, melynek idei harmadik negyedévben csökkentek az eladásai, így piaci részesedést veszített az amerikai rivális Apple-lel, illetve a kínai versenyzőkkel szemben. Ennek hátterében részben az áll, hogy a vártnál kevésbé jöttek be az összecsukható készülékek.
A Samsung globális piaci részesedése a harmadik negyedévben 21-ről 18 százalékra csökkent az előző év azonos időszakához képest az IDC szerint, így előnye az Apple-lel szemben mindössze 0,6 százalékra apadt. De ami még beszédesebb, hogy az elemzők becslése szerint az okostelefonos üzletágának üzemi nyeresége ugyanebben az időszakban akár 30 százalékkal is visszaeshetett.
A Samsung okostelefon-üzletága a mélyponton van
– mondta a Financial Times című lapnak Park Kang-ho, a Daishin Securities elemzője. „A vállalat azt remélte, hogy az összecsukható telefonok előnyt jelentenek majd az Apple-lel szemben, de a fogyasztói reakció eddig langyos volt. Most a kínai cégek nyomulnak az összehajtható telefonokért, hogy ellopják a Samsung piaci részesedését” – tette hozzá.
A Samsung 12 éves uralma a világ első számú okostelefon-gyártójaként a készülékeladások alapján tavaly ért véget, amikor az Apple rövid időre átvette a vezető helyet. Ezt követően a koreai konszern az első negyedévben visszaszerezte a vezetést, de félő, hogy ez csak pürrhoszi győzelem lesz.
A TechInsights nevű elemző cég arra számít, hogy az Apple új generatív mesterséges intelligencia funkciói segítenek majd abban, hogy az amerikai vállalat már jövőre megelőzze a Samsungot.
A kínai márkák nemcsak az árak, hanem a funkciók terén is sokkal versenyképesebbek lettek
– nyilatkozta a Samsung okostelefon-divíziójának egyik dolgozója. „Aggódunk a riválisaink lépései miatt, és figyeljük, hogyan teljesítenek az új iPhone-ok”.
Az ázsiai vállalat okostelefon-eladási problémái a társaság szempontjából kritikus ponton keletkeztek. A Samsung működési nyereségének 60 százalékát adó félvezető részlegét sorozatos kudarcok sújtják. A csipgyártásért felelős üzletág vezetője kénytelen volt nyilvánosan is bocsánatot kérni, miután
a mesterséges intelligenciát használó hardverek számára készült csúcstechnológiás memóriacsipek fejlesztése terén még jobban lemaradtak a kisebb rivális SK Hynix mögött.
Iparági megfigyelők szerint a konglomerátum különböző részlegeinek számos problémája összefügg egymással, így még az is elképzelhető, hogy a Samsung kénytelen lehet a nagy amerikai rivális, a Qualcomm csipjeit használni a vezérterméknek szánt Galaxy S25 telefonokban – a házon belül gyártott Exynos processzorok teljesítménye ugyanis lehet, hogy nem bizonyul elegendőnek. A Samsung nem kívánta kommentálni a jelentéseket. A vállalat részvényeinek árfolyama 27 százalékkal csökkent az egy évvel ezelőttihez képest.
A Samsung a legtöbb olyan üzletágában, melyekben korábban domináns volt, a csipektől az okostelefonokon át a kijelzőkig, egyre nagyobb strukturális problémákkal néz szembe önelégültsége és bürokráciája miatt
– fogalmazott a brit lapnak Park Ju-geun, a Leaders Index nevű szöuli elemzőcég vezetője.
Az újra divatba jövő összehajtható készülékek piacán kezdetben a Samsung volt az úttörő, melytől átvette az első helyet a Huawei.
– áll az IDC kimutatásaiban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.