Donald Trump újraválasztása azzal fenyeget, hogy az Egyesült Államok és Kína kapcsolatai a kereskedelmi vámok és az eszkalálódó nemzetközi viták lefelé ívelő spiráljába kerülnek, Európa pedig beragad a két nagyhatalom közé.
Peking azonban úgy gondolja, hogy van egy aduász a lapjai között, amely segíthet kordában tartani Trump agresszív kereskedelempolitikáját, mégpedig Elon Musk, a Tesla vezérigazgatója, aki erősen függ az ázsiai országgal való jó kapcsolatoktól.
A Tesla nem létezhet Kína nélkül
– mondta a Politico című lapnak Cornel Ban, a Copenhagen Business School docense, aki a kínai elektromos járművekkel kapcsolatos beruházásokat kutatja. „Nem lesz nagy konfliktus az USA és Kína között, amíg Musk a Fehér Házban van” – véli a kutató.
Musk azonban messze nem az egyetlen fontos ember, aki befolyással lehet az új elnökre. A megválasztott elnök adminisztrációjában ott van a Kína-ellenességéről ismert Marco Rubio külügyminiszter, valamint Mike Waltz nemzetbiztonsági tanácsadó.
Musk nagy téteket tett Kínára, és ez egyelőre ki is fizetődik. A Tesla első sanghaji gyára 2019 decemberében indult el, és ma már a cég globális kínálatának felét állítja elő, számos autót onnan exportálnak Európába. Egy további üzem pedig építés alatt áll.
A Tesla volt az első külföldi vállalat, amely teljes egészében saját tulajdonú és működtetésű gyárat létesíthetett Kínában,
Peking elsőként engedte meg neki – szakítva a korábbi gyakorlattal –, hogy ne helyi gyártókkal kelljen közös vállalatot alapítania. Peking igyekszik is kijátszani a Musk-kártyát, nem győzi hangsúlyozni a Teslával való egyedülálló kapcsolatát. A People’s Daily című befolyásos állami napilapban megjelent szombati véleménycikk kiemelte a „mindenki számára előnyös együttműködés” előnyeit. A szerző, Hua Ping – ami valószínűleg álnév, mivel a jelentése „kínai kommentár” – a következőket írta:
A technológia és a márka előnyeire támaszkodva, Kína hatalmas fogyasztói piacának támogatásával, a Tesla eladásai jelentősen nőttek.
A szerző megjegyzi azt is, hogy a Sanghajban gyártott Teslák több mint egyharmadát exportálják. Ezek az üzleti érdekek szembemennek Trump szándékával, hogy minden importot vámokkal sújtson.
Ezzel
Trump választási szlogenje, az „Amerika az első” ütközési pályára került Musk érdekeivel.
Jelenleg a milliárdos állandóan jelen van Trump oldalán, viszont az elnök első hivatali ideje alatt arról is ismert volt, hogy úgy cserélgette tanácsadóit és adminisztrációja tisztségviselőit, mint más a fehérneműjét. Máris elkezdtek terjedni a hírek arról, hogy Trumpnak – pontosabban a hozzá közel álló szűk tanácsadói körnek – kezd elege lenni az enyhén szólva is túlmozgásos, a Trump-adminisztráció kinevezéseibe beleszólni próbáló Muskból.
Ha Musk már most nyilvánosan állást foglal a kinevezésekkel kapcsolatban, amit pedig nem kellene tennie… az azt jelenti, hogy nem tanácsadóként, hanem egyenrangú társként tekint magára az elnökkel való viszonyában
– mondta Francois Godement, a francia Institut Montaigne intézet amerikai és ázsiai kapcsolatokat kutató munkatársa.
„Kétségeim vannak afelől, hogy ez sokáig kitarthat” – fűzte hozzá.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.