Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke jelentős szerkezeti átalakításra készül, hogy megerősítse befolyását az EU közös, 1,2 ezermilliárd eurós kasszája felett – értesült a Politico című brüsszeli lap.
Az átalakítás keretében a bizottság reformokkal foglalkozó részlegének csaknem 200 tisztviselőjét összevonják az EU koronavírus-mentőalapjáért felelős alappal. A tervezett átalakítás célja, hogy megkönnyítse a bizottság eredetileg a gazdaságélénkítési alapra alkalmazott, „pénz a reformokért” modelljének kiterjesztését a következő hétéves költségvetésre, amely a tervek szerint 2028-ban lép hatályba.
Az átalakítás azonban azt a ki nem mondott célt is szolgálja, hogy Von der Leyen kezében több pénz és nagyobb hatalom összpontosuljon. A bizottság elnöke által javasolt új szabályok értelmében az országoknak kulcsfontosságú gazdasági reformokat kellene végrehajtaniuk ahhoz, hogy megkapják az uniós finanszírozás rájuk eső részét.
Von der Leyen egyedi,
az adott országokra vonatkozó tervek kidolgozását szeretné elérni, az ezekben foglalt vállalások teljesítéséhez kötnék az uniós pénzek kifizetését.
A bizottsági javaslatot, amelyet várhatóan 2025 második felében terjesztenek elő, még mind a 27 uniós tagállamnak egyhangúlag jóvá kell hagynia – ez azonban a jelenlegi helyzet szerint erősen kétséges.
A gyakorlatban az átszervezés első fázisában a bizottság a már meglévő 192 fős reformokért felelős főosztályát – amelyet Reform-főigazgatóságnak neveznek – összevonhatja a jelenleg az elnök irányítása alatt működő behajtási egységgel. A tervek szerint ebbe a szervezetbe integrálnák a gazdaságélénkítési alapot is, amelynek programja 2026-ban fut ki. Az így létrejövő intézményes mamut felügyelné a „reformokat pénzért” terveket. A bizottság reformokért felelős részlegét jelenleg a regionális finanszírozásért felelős biztos írányítja, így ha megvalósul Von der Leyen terve, ő diszponálhatna a regionális pénzek felett is.
Az új bizottságban a regionális biztosi pozíciót az olasz konzervatív Raffaele Fitto kapta meg (ő a bizottság alelnöke is), de kinevezését még jóvá kell hagyni, mivel a szocialisták és a zöldek kifogást emeltek a Fitto és Giorgia Meloni olasz miniszterelnök közötti közeli kapcsolat miatt.
Von der Leyen nagy ívű átalakítási terveire végső soron lehetett számítani.
A kritikusok szerint azonban a gyakorlatban a pénzek tetemes része egyre inkább a tanácsadók és a nemzetközi szervezetek kezébe kerül, hogy tanulmányokat készítsenek a reformok végrehajtásáról.
Ez egy pénzautomata
– mondta a bizottság tisztviselője, megjegyezve, hogy az alap megkerüli a nemzeti kormányokat, és a pénzt közvetlenül a tanulmányokat író agytrösztöknek vagy olyan nemzetközi szervezeteknek adja át, mint az OECD vagy a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO). A bizottság adatai szerint
a tanácsadó cégeknek történő kifizetések a teljes finanszírozás 53 százalékáról 26 százalékára csökkent 2021 és 2024 között – ez azonban még mindig elképesztően magas arány.
Egy a brüsszeli lapnak nyilatkozó, magas rangú uniós tisztségviselő szerint amikor 2021-ben létrehozták az EU koronavírus utáni mentőalapját, az lett volna az észszerű, ha az alap ellenőrzését, annak vizsgálatát, hogy a tagállamok teljesítik-e a követelményeket, a Reform-főigazgatóságra bízták volna. Ehelyett egy külön behajtási egységet hoztak létre, amely marginalizálta a reformokért felelős osztályt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.