Az ENSZ turisztikai világszervezete évekkel ezelőtt kiadott egy ajánláscsomagot, arra vonatkozóan, hogy milyen eszközöket érdemes használni a túlturizmus kezelésére, ehhez képest a legtöbb helyen egy- két dologtól várnak változást és nem komplex megoldásokban gondolkoznak – szögezték le a meghívott szakértők.
Az Airbnb-k megregulázása nem volt a turisztikai világszervezet ajánlásai között – mutatott rá Karsai Árpád, aki szerint érdemes óvatosan, kellő kímélettel bánni az Airbnb-k szabályozásával. Ezek a szállások ugyanis beépültek a magyar turisztikai fogadóképességbe, és az elmúlt években állami szabályozást is kaptak, bevonták mindet a kötelezően minősítendő szálláshelyek rendszerébe. A 36,7 ezer magyarországi magán és egyéb-szálláshely közül 21 ezer minősítése már megtörtént, a többié folyamatban van – tudtuk meg.
A túlturizmus Budapestet nem érinti, illetve egyes belvárosi részeket igen, ahol erősen koncentrálódik a rövid távú szálláskiadás piaca, közkeletű nevén az airbnb-zés. Terézvárosban lenullázni készülnek a kiadható napokat a nemrég zárult ügydöntő szavazás után, a kormány pedig szigorítást ígér, miközben hangsúlyozottan lakhatási kérdésnek tekinti.
Az Airbnb-térhódítása a városszerkezetet nem, de a lakások használatát, funkcióját megváltoztatta
a turisztikailag frekventált területeken egyre inkább bérbeadásra épülnek lakások
– jelezte a városkutató, aki elmondta:
Mindeközben a nyilvántartott szálláshelyi kínálat, a vendégágyak száma növekszik, jól láthatóan erre épül rá az ipar.
Régebben a belvárosokat az irodásodástól féltettük, hogy majd emiatt kiürülnek, most azonban úgy tűnik, hogy az Airbnb-sedés, vagy pedig a buliturizmus okozza azt, hogy a belvárosok egyes részei, a város turisztikailag frekventált részei elnéptelenednek, és a normális fejlődési irányból kizökkennek, aminek nagyon sok hátrányos vetülete is van. Mindennek érdemes elejét venni – szögezte le Ongjerth Richárd. A városkutató szerint a kérdéshez tartozik az a tény is, hogy az elmúlt időszakban
Budapesten körülbelül 4-5 ezer lakás épült egy évben, eszerint több éves lakástermelés van lekötve a turizmus számára, ami viszont a bérleti díjakat emeli nagyon föl.
Mindez pedig azzal jár, hogy nem a belső kerületekbe költöznek például az egyetemisták, hanem nem csak a külső kerületekbe tudnak és ki az agglomerációba, ami pedig az ingázást növeli, aminek viszont megint hiányoznak az infrastruktúrás feltételei, tehát a reggeli dugók a városba irányulva és délután pedig visszafelé emiatt növekednek, tehát egy ilyen logikai láncolat mentén elég sok kedvezőtlen hatást felsorolni – összegezte Ongjerth Richárd.
Karsai Árpád ugyanakkor emlékeztetett rá, hogy
az airbnb-zés a sharing economy jegyében indult, amikor a lakások megosztásával a turisták a helyiek életébe is belekóstolhattak, és többnyire nem csak szállást, hanem reggelit is kaptak a vendéglátóktól.
Mára az élmény ez a része megkopott és eltűnt az Airbnb-kből, és fokozatosan eltűnnek a helyiek az érintett városrészekből. Ugyanakkor a szektort ma már, illetve most még nem szerencsés lenullázni, még évekig tart míg kiépül a hiányzó szállodai kapacitás, addig a jelenlegi szálláshely kínálat csökkentése turisztikai szempontból nem lenne hasznos a tanácsadó szerint.
Hosszú távon fontos lenne a budapesti turizmust a minőségi turizmus, de nem a luxus irányába tolni a szakértők szerint, akik egyaránt a rövid távú szálláskiadás szabályozásának a komplexitás a fő kulcsa.
Ezen belül
az adózási feltételek változtatásának is van létjogosultsága, a piaci szereplők mindegyikének egyformán hozzá kell járulniuk a közös költségekhez
– derül ki a VG Óperencia friss epizódjából.
A szakértők a tervezés, a sokféle érdek összehangolásának szükségességét hangsúlyozták az érintett szereplők részvételével, és kiemelték, hogy ebben a kérdésben nem egy intézkedésre, nem egy határozatra van szükség, hanem folyamatosan többre is.
A beszélgetésben sorra vettük az alábbi témákat.
A beszélgetést itt hallgathatják meg:
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.