Új befektetési célpontok után kutatnak az amerikai részvénypiacból kiábrándult befektetők, s úgy tűnik, a legnagyobb fantáziát a kelet-európai régióban látják. Az idén több mint 1,8 milliárd dollár vándorolt a fejlődő országok részvényeibe fektető alapokba, míg az amerikai részvényalapokból mintegy 1,6 milliárd dollárt vontak ki a befektetők - derül ki az EmergingPortfolio legfrissebb adataiból. Február első hetében ráadásul az elmúlt öt esztendő legnagyobb tőkebeáramlása történt: nettó 1,33 milliárd dollárral nőtt a fejlődő országok alapjainak vagyona, amelyből mintegy 500 millió
a kelet-közép-európai térségbe vándorolt. A háttérben a gyengülő dollár, illetve az emelkedő kamatok húzódnak meg, és ezek aligha teremtenek kedvező környezetet a tengerentúli részvények számára - mutatnak rá a piaci szakértők. A befektetők ugyanakkor minél jobb hozamokat szeretnének, így a nagyobb gazdasági növekedéssel kecsegtető országok, a kiugró profitjavulást ígérő vállalatok és az olcsó papírok felé fordulnak - teszik hozzá.
A legnagyobb érdeklődés jelenleg a török, a román és az ukrán részvényeket kíséri: az elmúlt hetekben több mint 800 millió dollár áramlott ezen országok papírjaiba fektető alapokba. Alighanem meggyőző ok lehetett, hogy a román tőzsdeindex értéke az elmúlt évben a duplájára nőtt, míg az ukrán börze mutatója több mint háromszorosára, ráadásul kedvező belpolitikai események is fűszerezték az elmúlt hónapokat. Tavaly decemberben mind Ukrajnában, mind Romániában elnökválasztás zajlott, s az új vezetők zászlójukra tűzték ki az EU-ba való belépést. Az ukrán PFTS index az idén már 33 százalékot szedett magára, míg a román BET10 32 százalékkal növelte értékét - mutat rá a Bloomberg. Az uniós csatlakozás szele segítette a török papírokat is. Tavaly december 17-e óta, amikor is az EU a Törökországgal folytatandó csatlakozási tárgyalások indítását ez év októberére tűzte ki, 17 százalékot erősödött az isztambuli tőzsdeindex, az ISE-100, miután a befektetők a munkanélküliség csökkenésében, a jövedelmek növekedésében és a büdzséhiány mérséklődésében bíznak.
Ennek tükrében a részvényalapok egyelőre nem okoztak csalódást a befektetőknek. A Merrill Lynch Emerging Europe Fundja például - amely ez év februárjában 59 millió dollárt vonzott, a legtöbbet a regionális alapok közül - 13 százalékos hozamot mutathat fel 2005-ben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.