BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
ingatlan

Az ügyfélközpontúság alapvető stratégiává vált a logisztikai ingatlanok piacán

A logisztikai ingatlanok piacán a lokáció, az épület minősége, a tulajdonosi kör pénzügyi stabilitása és a fenntartható működést támogató gyakorlatok azok a szempontok, melyek leginkább befolyásolják a bérlők döntéseit az ingatlanválasztásban – derült ki legutóbbi ügyfélkutatásunkból. Az árak és az üzemeltetési költségek természetesen szintén kritikus tényezők. Ez az eredmény egyértelműen alátámasztja a versenyképes és átlátható árképzési stratégiák szükségességét a logisztikai ingatlan szektorban is.
Szerző képe
Kerekes István
GLP Europe–Magyarország Country Manager
2024.10.29., kedd 10:00

A valós bérlői igények megismerése kulcsfontosságú a 21. században

Napjaink üzleti környezetében rendkívül nagy a verseny, így az ügyfél-központúság alapvető stratégiává vált a különböző iparágakban, többek között a logisztikai célú ingatlanok területén is. A logisztikai épületekre vonatkozó bérleti szerződés megkötése, újratárgyalása és meghosszabbítása kihívást jelent mind a bérlő, mind a bérbeadó számára. A GLP a kelet-közép-európai régióban, azon belül Lengyelországban, Csehországban, Szlovákiában és Magyarországon végzett kutatást bérlői körében annak érdekében, hogy megismerje a logisztikai ingatlanok irányába támasztott valós bérlői elvárásokat.

Az ügyfélközpontúság alapvető stratégiává vált a logisztikai ingatlanok piacán / Fotó: Shutterstock

Az épületek elhelyezkedése és fenntartható működése a fő prioritási szempont

A kutatásunkból egyértelműen kiderült, hogy a lokáció és a fenntartható működés az egyik legfontosabb szempont a bérlők számára a logisztikai ingatlan szektorban. A válaszadók 75 százaléka nagyon fontosnak, 23 százaléka pedig kiemelt fontosságúnak tartja, hol található az ingatlan. Mindössze a válaszadók 2 százaléka számára nem prioritás a lokáció. Az épületekhez kapcsolódó fenntarthatósági gyakorlatok is a fontos tényezők közé tartoznak, melyet az ügyfelek 80 százaléka kiemelt fontosságúnak, 15 százaléka pedig nagyon fontosnak tart. A tiszta energiára való átállás szintén kiemelt prioritás, az ügyfelek 86 százaléka tervez tiszta energiára és helyszíni napenergiára áttérni. 

A minőség és az esztétika is egyre nagyobb jelentőséggel bír

Az épületek minősége kritikus fontosságú az ügyfelek számára, jelentős százalékuk nagyon fontosnak (56 százalék) és magas prioritásúnak (38 százalék) minősítette. Mindez alátámasztja a magas standardok alkalmazását az épületek kialakítása során. Az épületek külső és belső megjelenése is egyre fontosabb a bérlők számára. Az utóbbi években megfigyelhető, hogy egyre nagyobb az igény az esztétikus külső kialakítás iránt az ipari ingatlanok esetén is. A belső megjelenés szintén jelentős értéket képvisel az ügyfelek számára, ami azt jelenti, hogy a jól karbantartott és vonzó belső terek komoly hozzáadott értéket jelenthetnek.

A tulajdonosi kör pénzügyi stabilitása fontos, a tulajdonos személye kevésbé

A bérbeadók pénzügyi stabilitása szintén kiemelt tényező, az ügyfelek 61 százaléka nagyon fontosnak, 28 százaléka pedig kiemelten fontosnak tartja. Ez az eredmény egyértelműen jelzi, hogy a bérlők alaposan felmérik bérbeadóik pénzügyi megbízhatóságát. A kutatásunk résztvevői az épületek tulajdonjogát illetően azonban már különböző prioritásokat mutattak. Jelentős hányaduk semleges álláspontot képvisel (34 százalék), ezt követi a magas prioritás (33 százalék) és a nagyon magas prioritás (11 százalék). Egy kisebb szegmens (16 százalék) alacsony, illetve nagyon alacsony prioritásúnak tartja (5 százalék), hogy ki az ingatlan tulajdonosa.

Egyre nyitottabbak a bérlők a technológia és az ESG-gyakorlatok irányába

A technológiai fejlesztéseket, beleértve a robotikát is, a bérlők 53 százaléka fontosnak, 26 százaléka pedig nagyon fontosnak tartja. A technológiai innovációk befogadása iránt tehát egyre nagyobb nyitottság tapasztalható a logisztikai ingatlanok bérlői részéről. Jelentős érdeklődés mutatkozik továbbá a válaszadók körében a különböző ESG-gyakorlatok iránt, amelyek közül a legfontosabb az energiatakarékosság (21 százalék) és a megújuló energia/helyszíni termelés (15 százalék). Az energiahatékony világítás szintén kulcsfontosságú (13 százalék), ezt követi az alkalmazottak jóléte (12 százalék) és a víztakarékosság (11 százalék). A bérbeadó hírneve és az ügyfélszolgálat minősége kiemelten fontos. A bérlők 60 százaléka kiemelt, 30 százaléka pedig nagyon fontosnak tartja ezeket a szempontokat. Az ügyfelek számára fontosak továbbá a parkolási lehetőségek, illetve a biztonsági intézkedések. 

A GLP-nél elköteleztük magunkat, hogy előtérbe helyezzük az ügyfeleinket, így logisztikai telephelyeinket úgy tervezzük és építjük meg, hogy támogassák a hosszú távú működési sikert és hatékonyságot. Az épített környezet ugyanis ma már kritikus szerepet játszik a működési hatékonyság, a fenntarthatóság és az alkalmazottak jólétének javításában.

A szerző további cikkei

Továbbiak

Vélemény cikkek

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.