Bár részleteket még nem igazán lehet tudni, a Politico című brüsszeli lap rendőrökkel és politikusokkal folytatott beszélgetései nyomán azonban kiderült, hogy az Európai Néppárt (EPP) tagjai ellen indult a vizsgálat.
A nyomozást az Európai Ügyészség (EPPO) vezeti – közölte a belga rendőrség és az ügyészség szóvivője. Az EPPO feladata az Európai Unió pénzügyi érdekeit érintő súlyos bűncselekmények kivizsgálása, nyomozásai során szoros kapcsolatot tart a helyi bűnüldöző szervekkel, jelen esetben a belga hatóságokkal.
Az EPPO megerősítette, hogy vizsgálat folyik – csak azt nem tudni, hogy ki ellen.
Egyelőre azt tudjuk megerősíteni, hogy folyamatban van egy nyomozás az Európai Parlament egyik képviselőcsoportjának tagjai által Belgiumban elkövetett, uniós pénzeszközökkel való visszaéléssel kapcsolatos állítások ügyében
– közölte az EPPO szóvivője. „Ebben a szakaszban ez a vizsgálat csupán a tényeket vizsgálja, nincsenek gyanúsítottak. Amikor tudunk valamit mondani bármelyik vizsgálatunkról, azt proaktívan fogjuk megtenni.”
Eric Van Der Sypt, a belga ügyészség szóvivője hozzátette: „A nyomozást az Európai Ügyészség vezeti, ezért nem tudok nyilatkozni az ügyről.” Vagyis hivatalosan senkit nem vádoltak meg. Az EPP tagad, a frakció szóvivője tagadta, hogy az ügyészség „bármilyen információt kért volna egy, a képviselőcsoport munkatársait érintő vizsgálatról”.
A nyomozás újabb fejfájást okoz Manfred Webernek, aki az EPP képviselőcsoportjának elnöke és a jobbközép Európai Néppárt elnöke is. A pártban polgárháború zajlik, a görög Thanaszisz Bakolasz, a párt főtitkára betámadta Webert. Erre akkor derült fény, amikor a Néppárt reformjáról tartott előadást a párt közgyűlésének második napján, kedden.
A meccs azonban már korábban elkezdődött. Múlt pénteken Bakolasz, a párt főtitkára tájékoztatta a párt vezetőségét, hogy el kell bocsátania Tom Vandenkendelaere-t. A belga Vandenkendelaere, aki nemrégiben vesztette el európai parlamenti képviselői mandátumát, alig néhány héttel korábban kapott fontos megbízatást Webertől, „a tagpártok elkötelezettségéért felelős igazgató” lett.
Bakolasz közölte, hogy tudomása szerint Weber egy szervezeti átalakításról szóló e-mailt küldött körbe, s az ebben szereplő ábrából kiderült, hogy Vandenkendelaere-t a párt kabinetfőnökévé szeretné tenni. Bakolas tiltakozott ez ellen, mondván, a kabinetfőnöki pozíciót sem a párt szabályzata, sem a belga törvények nem teszik lehetővé, ráadásul főtitkárként Bakolasz lenne az, aki jogilag felelős lenne a szabálysértésekért.
Miután Weber elbukott az Európai Bizottság elnöki tisztségére benyújtott pályázatán, és esélytelennek bizonyult arra is, hogy az Európai Parlament elnöke legyen,
erőit arra koncentrálja, hogy kiterjessze hatalmát az Európai Néppárton belül.
Első körben saját embereit ültette az EPP kulcspozícióiba, potenciális kritikusait és riválisait pedig eltávolította. Az EPP képviselőcsoportjából például távozott Simon Busuttil főtitkár, a helyére Weber korábbi kabinetfőnöke, Ouarda Bensoussan került.
Weber az egyik legbefolyásosabb ember Brüsszelben – Ursula von der Leyen bizottsági elnök után a második. A Vandenkendelaere kinevezéséről szóló döntés a második volt, amellyel befolyását az EPP-ben tovább kívánta volna növelni. Eddig nem volt példa arra, hogy a párton belül ilyen nyílt szembenállással találkozzon, mint Bakolas esetében.
A személyi vita mögött egy mélyebb politikai ellentét húzódik meg. Weber vezetése alatt a párt – és így a frakció nagy része – erős gesztusokat tett a radikális jobboldalnak. Ilyen volt például az, amikor a politikus a nyáron Rómában találkozott Georgia Melonival, aki az ECR nevű EP-frakciót dominálja. A találkozó és
Weber gesztusai a radikális jobboldal felé feldühítették az EPP befolyásos tagjait, azzal vádolták a bajor politikust, hogy túlságosan jobbra tolja a pártot.
Weber támogatói szerint azonban csupán arról van szó, hogy a politikus igyekszik teljes mértékben kihasználni az EPP növekvő hatalmát, hogy az uniós intézmények szereplői zökkenőmentesebben működjenek együtt a nemzeti pártokkal.
Míg az EPP-frakció az EP-képviselőkről szól, addig az EPP mint párt a nemzeti vezetőket és pártokat szolgálja. Bakolasz, aki közel áll Kiriákosz Micotákisz görög miniszterelnökhöz, úgy tűnik, arra játszik, hogy az EPP-hez kötődő vezetők, például
támogatni fogja őt, és közbelép, hogy megfékezze Webert.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.