Kiábrándító üzleti eredményekkel szomorította ismét részvényeseit a Deere & Co., amely arra panaszkodott, hogy az amerikai gazdák fogukhoz verik a garast, nem hajlandóak bővíteni vagy csak felújítani a gépparkjukat.
Talán az elnökválasztás körüli bizonytalanság, talán a közelmúltban történelmi szinteket meghódító amerikai infláció, vagy a fagyott állapotából apró kamatcsökkentésekkel csak lassan kiengedő hitelpiac ennek az oka, de még az is meglehet, hogy a Deere, mint a világ legnagyobb mezőgazdasági gépgyártója túl jó munkaeszközöket gyárt, melyek sokkal lassabban amortizálódnak.
Valószínűleg a fentiek valamilyen elegye okozhatta a 2020 óta nem tapasztalt gyenge negyedik negyedéves teljesítményt, amelyről a csütörtöki New York-i piacnyitás előtt adott számot a vállalatóriás. Ráadásul a kilátásai sem rózsásak, mert a farmerek hozzáállásában jövőre sem várnak markáns és pozitív elmozdulást.
Olyat, amilyen 2022-ben volt, amikor is Oroszország katonai inváziót indított Ukrajna ellen, s amely paradicsomi állapotokat idézett elő az amerikai gazdák számára, tekintettel arra, hogy terményárak a konfliktus miatt az égbe szöktek, a farmerek pedig ezzel olyan plusz forráshoz jutottak, amiből gépeket tudtak vásárolni.
A novemberrel indult 2025-ös üzleti évre vonatkozó terveit is óvatosan fogalmazta meg a Deere, ennek alapján a várható adózott nyereségét 5–5,5 milliárd dollár közé teszi. A Bloomberg elemzői ennél erősebb, 5,83 milliárd dolláros eredményt „hirdettek” konszenzusukban, míg a most zárult pénzügyi évben 7,1 milliárd dollár volt a cég nettó profitja. Nem csak a Deere van rossz passzban, hanem a nagy riválisok közül
is profitfigyelmeztetést adott ki a forgalom várható alakulása láttán. A Deere számára az is nagy kérdés, hogy Donald Trump beváltja-e fenyegetéseit és az amerikai cég Mexikóba kihelyezett gyártásából az Egyesült Államokba visszahozott és értékesített mezőgazdasági gépeket is extra, akár 200 százalékos vámmal sújtja-e. Azzal ugyanis nagyon rosszul járnának.
A kihívást jelentő gazdasági környezethez proaktívan próbálunk alkalmazkodni
– írta közleményében John May vezérigazgató. Ha valóban beüt a krach, akkor mást aligha tudnak tenni. Bízhatnak még abban, hogy Trump sorra behúzta a döntően a mezőgazdaságból élő nagy amerikai államokat, s nem csapja arcul a rá szavazó, benne bízó republikánus híveket, farmereket.
És bízhatnak abban is, hogy a ciklikus iparág elérte a gödör alját, ahonnan garantáltan felfelé vezet az út. Kérdés persze, hogy mikortól. Ami a negyedik üzleti negyedév főbb számait illeti, éves összevetésben
A mezőgazdasági gépgyártó részvényárfolyama viszonylag jól bírja a strapát, a befektetők a gyorsjelentés számait pozitív csalódásként élték meg, a kurzus is emelkedni tudott 2 százalékkal a amerikai tőzsdenyitás előtti elektronikus kereskedésben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.