Tavaly 338,2 tonna gyógyszerhulladékot gyűjtött össze a Recyclomed, míg 2022-ben 341,5 tonnát, vagyis alig csökkent a gyógyszerpazarlás mennyisége – közölte a cég az Economx megkeresésére.
Havi bontásban az előző évben 28,1 ezer kilogramm veszélyes hulladék került a papírdobozokba. Országszerte négyezer gyűjtődobozba lehet bedobni a lejárt szavatosságú vagy fel nem használt gyógyszereket, amelyek elérhetők az ország összes patikájában, valamint számos bioboltban, drogériában és benzinkúton.
A lakosságtól származó gyógyszerhulladék begyűjtésének költségei a gyógyszercégeket terhelik. Érdemes ugyanakkor megemlíteni, hogy tavaly a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint a vényköteles gyógyszerekét 674,7 milliárd forintot fizettek az állampolgárok: egy lakos átlagosan 15 receptet váltott ki és majdnem 16 ezer forintot hagyott a patikákban.
A lap megjegyzi: a gyógyszerhulladék csökkentésével uniós szinten is foglalkoznak, a tárgyalás alatt levő gyógyszercsomag is tartalmazza, hogy miként lehet optimalizálni
Ez azért fontos, mert világszerte és Magyarország nagy folyóiban és tavaiban is kimutathatók a gyógyszermaradványok, a nem megfelelő gyógyszerhulladék-kezeléssel a lakosság pedig gyakorlatilag saját magát mérgezi.
Szinte csoda: a magyar iparnak van egy ágazata, amin nem fog a háború – elmagyarázzuk, miért szárnyal
Az élelmiszeripar és a gyógyszergyártás is jól teljesít, miközben a teljes ipari termelést továbbra is a német gazdaság gyengélkedése sújtja. A hazai gyógyszeripar felülteljesítésének hátteréről, a tendencia irányáról kérdezte a Világgazdaság Polacsek Csabát, a PwC Magyarország cégtársát.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.