BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Miért hiszi magát minden befektető Warren Buffettnek?

A SmartMoney elemzésében arra hívja fel a figyelmet, hogy a kutatások szerint a túlzott önbizalom mind az alapkezelők, mind az egyéni kereskedők számára komoly kockázatot jelent.

Az önbizalom túltengés az amerikai kutatások szerint nem csak a befektetőkre jellemző: a friss felmérések azt mutatják, hogy az ügyvédek többsége túl optimista saját kliensének kilátásait illetően és hasonlóan túl optimisták az orvosok is, akik gyakran jelentősen túlbecsülik halálos beteg pácienseik várható élettartamát.

A SmartMoney megjegyzi, hogy a befektetők körében sincs ez másképp: James Montier 300 alapkezelő körében végzett kutatásából kiderül, hogy 74 százalék azt gondolja magáról, az átlagnál jobban végzi a munkáját. Tekintve, hogy a legaktívabban működő alapkezelők évek óta nem képesek túlteljesíteni a piacot, valami gond lehet a fejekben.

De nem jobb a helyzet az egyéni befektetők tekintetében sem, hiszen a tajvani tőzsdén végzett kutatás megmutatta, hogy ezek a kereskedők általában agresszívabban kereskednek a bika tőzsde idején, mint céges társaik. A folyamatot tovább erősíti az online kereskedés, hiszen az idők során a piacot 2 százalékkal túlteljesíti befektetők addig gyengültek, amíg mostanra már 3 százalékkal a piac alatt maradnak.

A Berkeley és a Kaliforniai Egyetem kutatóinak vizsgálata szerint a jelenség fő oka, hogy az invesztorok túl nagy szerepet tulajdonítanak a saját képességeiknek, ezért olyankor is bíznak a döntéseikben, amikor valójában csak a szerencsének köszönhetik az eredményeiket.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.