BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Miért marad "aranyárban" az ezüst? - Vissza Newtonhoz

Az elmúlt hetekben az ezüst az arannyal párhuzamosan ralizott és az elemzők azon tanakodnak, mikor billen vissza az árfolyam a jelenlegi, túl magasnak tűnő szintről.

Idén az év eleje óta eddig közel 20 százalékot emelkedett a dollárban jegyzett árfolyam, miután tavaly is már 80 százalékos árnövekedést regisztráltak. Az Egyesült Államok pénzverdéje saját honlapján tette közzé, hogy az „Ezüst Sas” névre keresztelt befektető érmék gyártásához már nem rendelkezik megfelelő mennyiségű ezüst lapkával.

Ezért a verde az úgy nevezett „verdefényes” kivitelben készülő érmék gyártását átmenetileg felfüggeszti. Minderre azt követően került sor, hogy januárban rekordmennyiségű, 6,4 millió uncia „Ezüst Sas” érme került értékesítésre, ami az Egyesült Államok éves ezüstkitermelésének közel 20 százalékát teszi ki. A januári eladások 50 százalékkal haladták meg az addigi legjobb havi értékesítési adatot.

Az elemzők figyelemmel kísérik az ezüstnek az aranyhoz viszonyított árfolyamát és ebből arra következtetnek, hogy a szürke fém árának jelentősen csökkennie kell, hogy helyreálljon az egyensúly. Daniel Brebner, a Deutsche Bank szakértője ugyanakkor cáfolja ezt a feltételezést, méghozzá úgy, hogy egészen a földkéregig visszamegy a két nemesfém összevetésekor - írja a Business Insider.

Ami a földben található ezüst-arany arányt illeti, az ezüst 18,75-szörösen vezet a sárga fém előtt. Ugyanakkor a XII. századtól a XVIII. századig a befektetési piacon ez az arány csak 12:1 volt. Isaac Newton a XVIII. század elején 15:1 határozta meg az ezüst és az arany arányát és ez egészen a század végéig így maradt. A számítások végeredménye: az ezüst még hosszan ralizhat az aranyhoz képest, mielőtt történelmi léptékkel mérve visszatérne a "normálishoz."

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.