– Ez az év komoly változást hozott a hazai nyugdíj-biztosítási piacon, hiszen a magán-nyugdíjpénztári pillér gyakorlatilag megszűnt. Ez mennyiben változtatta meg a magánszemélyek hozzáállását az öngondoskodással kapcsolatban?
– A nyugdíjkérdésben Magyarországon mintha feltámadtak volna az állami gondoskodás mindenhatóságához tapadó korábbi illúzióink, hiszen többségünk a nyugdíj és az állami juttatás közé lényegében egyenlőségjelet tesz: úgy kezeljük az állami nyugdíjrendszerbe történő visszasodródásunkat, mintha ezzel óriási teher esett volna le a vállunkról, és egy csapásra rendbe is jött volna a nyugdíjhelyzetünk. Az öngondoskodás különböző formái a biztosítók által kínált üzleti nyugdíjbiztosításoktól a nyugdíj-előtakarékossági vagy a tartós befektetési számlákig korábban is meglehetősen mérsékelt érdeklődést váltottak ki, s úgy tűnik, hogy most még inkább kényelmesen hátradől mindenki a karosszékében. Ez azonban súlyos önbecsapás. A felosztó-kirovó öregségi nyugdíjrendszer ugyanis a hoszszú távú generációközi bizalomra épül: a mindenkori aktív rétegek (a járulékfizető korosztályok) aktuális befizetéseiből fedezik a mindenkori nyugdíjas korosztá-lyok nyugellátását.
Ám mind több a nyugdíjas, miközben egyre kevesebb gyerek születik, tehát egyre kevesebb embernek kell mind több inaktív személy nyugdíját fedeznie. A helyzetet súlyosbítja, hogy az élőmunkát terhelő változatlanul magas járulékok miatt sokan továbbra sem a teljes jövedelmük után adóznak, ez jelentősen mérsékli a befizetéseket. S miután egyre kevesebbet kell mind többfelé osztani, folyamatosan kisebb lehet a porció. Köztudott, hogy a nyugdíjakat csak részben fedezték a járulékbevételek, emiatt azokat az államnak rendszeresen ki kellett egészítenie (részben éppen a magánpénztárakba fizetett tagdíjak járulékcsökkentő hatása miatt). Ennek a kiegészítésnek az egyik fedezetét most ideiglenesen megteremti ugyan a visszaállamosított magánpénztári vagyon, emellett a járulékbevételek is nőnek a magánpénztári tagdíjak első pillérbe történő visszairányításával, a nyugdíjkassza deficitje azonban drámai gyorsasággal újratermelődik, amint megkezdődik a Ratkó-korosztály tömegeinek nyugdíjba vonulása a következő években. Ráadásul a kormány bejelentette, hogy elképzeléseik szerint a jövőben az állami nyugdíjalap nem fizethet több nyugdíjat, mint amennyire fedezetet teremt a beszedett nyugdíjjárulék. Éppen ezért várható, hogy a következő néhány nyugdíjas-generáció életében akár drasztikusan is csökken a nyugdíjuk értéke. Jelenleg a nyugdíjak átlagosan az utolsó nettó jövedelem közel 70 százalékára rúgnak, ám a jövőben ez nagyon nagy valószínűséggel erőteljesen visszazuhanhat.
Mindeközben az időskori kiadások nem fognak csökkenni; egyrészt a modern fogyasztóként nyugdíjba vonulók nem szeretnének majd önként lemondani a megszokott életnívójukról, másrészt életkoruk előrehaladtával kénytelenek lesznek tudomásul venni az egészségügyi kiadásaik nyomasztó növekedését, harmadrészt szembesülnek azzal a ténnyel, hogy az időskorban várható élettartamok szakadatlan hosszabbodásával egyre hosszabb ideig kell majd fenntartaniuk magukat. Nem igazán értettük még meg, mivel jár az, hogy férfiként átlagosan 15-16, nőként 20-21 évig élünk majd nyugdíjasként. Egy-két éven belül még világosabban rajzolódhat ki a probléma, hiszen tömegesen megjelennek a Ratkó-korosztályok első nyugdíjasai, s ez már a közeli jövőben is komoly nyomást jelenthet a rendszerben. 2030-ban pedig újabb „nyugdíjasrobbanás” következik be, a mostani negyven év körüli korosztály – a ratkósok gyermekei, vagyis a gyeskorszakosok – ugyanis akkor közel egymillióval dobják meg a nyugdíjasok számát. Mögöttük azonban a magyar történelem legkisebb létszámú korosztályai árválkodnak – nekik kellene kitermelniük a nyugdíjastömegek ellátásához szükséges fedezetet...
– Mind többen akarnak egyre hosszabb ideig egyre több járadékot. Ám úgy tűnik, hogy ezt a problémát mintha elhessegetnék az emberek, mondván: ez még odébb van…
– Azt tapasztalom, hogy a jelen idő fogyasztói zárványában élünk. Az Európai Unió új tagállamaira különösen jellemző, hogy az emberek célja az azonnali fogyasztói kielégülés, akár eladósodás árán is. A hosszú távú pénzügyi tervezés még nem vált divattá, titokban sem szégyelli magát azért még senki, mert nincs nyugdíjstratégiája. Az angolszász világban kifejezetten lúzernek tekintik azt, aki nem teszi félre a nettó jövedelme legalább 20-30 százalékát a nyugdíjára – Magyarországon sokszor ennek pont a fordítottja igaz. Nem láttuk még be, hogy a nyugdíjtőke megteremtése annál könnyebb, minél korábban kezdjük és minél következetesebben tartjuk magunkat a befektetési tervünkhöz. Ez végtelenül egyszerű matematika, ám az emberek a jövőbeli állami nyugdíjuk értéke és biztonsága felett gyülekező fekete fellegekről egyszerűen nem vesznek tudomást. Önmagunktól nem akarunk jövőbeli összefüggésekben gondolkodni, mert kognitív korlátaink gátolják a majdan elkerülhetetlenül bekövetkező veszélyek – így például az öregedés – érzékelését. Így ma is a „carpe diem”, azaz a „ragadd meg a mai napot” szemlélete hódít nálunk (is).
– Komoly társadalmi változást okozhat, hogy az idős emberek egyre inkább többségbe kerülnek a fiatalokkal szemben. Ennek következtében milyen mértékben kell átértékelni az „öreg” fogalmát?
– Az egyik legalapvetőbb kérdésnek tartom, hogy meghatározzuk: mi is a nyugdíjas? Eltartandó generációs tehertétel vagy időskori méltóságot vásárolt jogosult? Gazdasági versenyképességet rontó vagy társadalmi életképességet javító tényező? Nem szabad figyelmen kívül hagynunk, hogy a XXI. században a nyugdíjas-társadalom – különösen a hatvan-hetven évesek korosztálya, akik e társadalom legnagyobb tömegét alkotják – már nem olyan, mint ötven, s különösen nem olyan, mint száz évvel ezelőtt. A mai és a jövőbeni nyugdíjasok évről évre növekvő létszámú közösségei a nyugdíjazásukat követően hosszú évekig egészségesek, erőteljesek, miközben összes emberi energiájuknak csak elenyésző töredékét tudják alkalmazni: a „többségi” társadalom, azaz a fiatalabb korosztályok (különösen az eltartó korú generációk) ugyanis passzív, eltartandó „kisebbségként” tekintenek rájuk. Gazdasági nehézségek idején különösen felerősödnek ezek a tendenciák. Ez vészesen komoly probléma.
– Ön szerint mikor ébredhet rá a lakosság arra, hogy a „lakoma ma – böjt holnap” helyett inkább a „böjt ma – lakoma holnap” utat kövesse? A nyugdíjbiztosítások terén milyen irányba mozdulhat el az értékesítési filozófia?
– Magánszemélyekként általában nem tudjuk, mi az, ami valóban számít majd az életünk alkonyán, egyszerűen azért, mert magunktól nem gondolunk rá. A kihagyott lehetőségeket utólag már nem tudjuk bepótolni – nem lehet tíz év múlva ismétlést kérni a nyugdíjba vonulásra. Illúzióink rabjaiként magunktól a legtöbb esetben képtelenek vagyunk időben megalkotni nyugdíjtőke-teremtési tervünket. Szomorú tény ugyanis, hogy egyedül nem megy a saját jövőnk pénzügyi megtervezése. Ezért van szükségünk mindannyiunknak egy felkészült pénzügyi tanácsadóra, aki a szó legszorosabb értelmében életmentő szolgáltatást nyújthat nekünk. Hiszen ténylegesen élet és halál kérdését döntheti el hetvenéves korunkban, hogy lesz-e pénzünk egy drága műtétre vagy egy külföldi gyógykezelésre...
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.