A 25 problémás banknak összesen 25 milliárd euróval kell növelnie szavatoló tőkéjét - állapította meg az EKB az Európai Bankhatósággal (EBA) együttműködve végzett vizsgálatban, amelyben a tavaly év végi állapot alapján elemezték az euróövezet 130 vezető hitelintézetének helyzetét és válságtűrő képességét. A 25-ből 12 már pótolta a hiányosságokat, összesen 15 milliárd euróval emelték tőkéjüket. A többi banknak két héten belül intézkedési tervet kell benyújtania, és kilenc hónapon belül kell végrehajtani a tervet.
A magyarországi érdekeltésgű bankok jól szerepeltek. A felmérés szerint a hazai piacon működő bankok közül az osztrák Erste Bank csoportnak 2016-ben 11,2 százalék lenne a tőkemutatója az alappályán és 7,6 százalék a stresszpályán. A Raiffeisen Zentralbank Österreich mutatója az alappályán kissé kisebb, 9,5 százalék, a stresszpályán közel azonos, 7,8 százalék.
A belga AXA Bank Europe mutatója az alappályán 12,7 százalékot ér el, de stresszpályán 3,4 százalékra csökkenne. Ennek megfelelően a bank már emelte is szavatoló tőkéjét, saját bejelentése szerint 225 millió euróval. A szintén belga KBC csoport (a K&H Bank anyavállalata) normál esetben 12,4 százalékos mutatóra számíthat, a rosszabb forgatókönyv szerint 8,3 százalékra.
A német Commerzbank mutatója alappályán 11,7 százalék, a stresszpályán 8 százalék, a Deutsche Bank esetében ugyanezek az arányok 12,5 százalékot, illetve 8,8 százalékot érnek el. A szintén magyar érdekeltségekkel is rendelkező francia BNP Paribas elsődleges alaptőke mutatója az alappályán 9,4 százalék, a stresszpályán 8,1 százalék lehet 2016-ban.
A magyar CIB Bank tulajdonos, az olasz Intesa Sanpaolo csoport alaptőke mutatója kedvező körülményeket feltételezve 11,2 százalék lehet két év múlva, a stresszpályán 8,3 százalék. Az UniCreditnél az alappályán 9,6 százalékot, a stresszhelyzetben 6,8 százalékot ér el a tőkemutató. A holland ING Bank esetében 11,4 százalék és 8,7 százalék az alappályás és stresszpályás mutató.
Az OTP Bank esetében nincs szükség az elsődleges alaptőke vagy más jellemzők módosítására - közölte a Magyar Nemzeti Bank vasárnap. Az OTP Bank szempontjából a stresszteszt legfontosabb eleme a hitelezési kockázatból adódó veszteségek számítása volt. A bankcsoport termékpalettája miatt jelentős volna a hitelezési veszteségek emelkedése egy esetleges stresszhelyzetben mind az alappályához, mind pedig a 2013 év végi tényadathoz képest. Ezek a hitelintézet mérleg szerinti eredményében is megmutatkoznak.
A stresszteszt legfontosabb eredményének számító tőkepozíció alapján azonban az OTP Bank eredménye jónak bizonyult, hiszen az elsődleges alaptőke mutatója – a stresszpályán elvárt 5,5 százalékot lényegesen meghaladva – 11,95 százalék lett a hároméves sokkpálya végén. A mutató a tőkekövetelményekről szóló uniós irányelv (CRD IV.) előírásainak teljes bevezetése mellett is 11,98 százalékos értéket érne el stresszhelyzetben, ami ugyancsak jó értéknek számít.
A pozitív végeredmény mellett azt is hangsúlyozni kell, hogy az OTP Bank a stressztesztben a módszertannak megfelelően nem vette figyelembe az elszámolási törvény előírásaiból származó veszteségeket, de a publikálandó táblázatokban feltüntette azt - áll a közleményben.
Nem minden bank szerepelt ilyen jól. A legnagyobb gondokat az olasz bankrendszerben tárták fel, a 15 vizsgált hitelintézet közül 9 kényszerül tőkepótlásra, összesen 9,4 milliárd euró értékben. A legtöbb pénzt, 2,11 milliárd eurót a Banca Monte dei Paschi di Siena banknak kell szereznie.
Kiemelkedően rosszul teljesített Ciprus és Görögország is, mindkét országban 4 bankot vizsgáltak, és országonként 3-nak kell a tőkehelyzetet erősítő lépéseket tennie.
Belgiumban, Szlovéniában 2-2, míg Ausztriában, Franciaországban, Írországban, Németországban, Portugáliában és Spanyolországban 1-1 banknak kell emelnie a szavatoló tőkéjét a tavaly év végi állapotok alapján.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.