A vagyon növekedéséből 261 milliárd keletkezett tranzakciókból, a lakosság leállt a készpénz vég nélküli felhalmozásával, csak 4 milliárd forinttal növelte az állományt, 103 milliárd forintot helyezett el látra szóló betétben, míg az elérhető kamatok alacsony szintje miatt tovább folytatódik a lekötött betétek térvesztése, 118 milliárdot vontak ki belőle a negyedév alatt.
Továbbra is nagyon kedveli az állampapírokat a lakosság, rövid lejáratú kötvényt 99 milliárd forintért vásároltak, hosszú lejáratút pedig 136 milliárdért a negyedév során, így az adósság lejárati szerkezete az ÁKK céljainak megfelelően a hosszabb irányba kezd eltolódni. A tőkepiacra jelentősebb volumennel szállt be a lakosság az első negyedévben, 27 milliárd forintért vettek részvényt, nem tőzsdei vállalkozásokba pedig 71 milliárd forint értékben vásárolta be magát. A befektetési jegyeknek továbbra is leáldozóban van, 26 milliárd forintot vontak ki a lakossági befektetők a szektorból egy negyedév alatt, míg biztosításokban kiugró mértékű, 41 milliárd forintos állományt helyeztek el a háztartások, elsősorban nem életbiztosításokban. Az egyéb követelések állománya 69 milliárd forinttal csökkent, amit elsősorban az állami földvásárlásokhoz kapcsolódó korábban elszámolt előlegek megszűnése okozott – derült ki a Takarékbank elemzéséből.
Ezen felül az átértékelődések 322 milliárd forinttal növelték a vagyont. 19 milliárd forint veszteséget szenvedtek el a háztartások a devizában tartott készpénzen és betéteiken, a tőzsdei részvényeken 2.4 milliárd forint volt az árfolyamnyereség, a nem nyilvános vállalatokban lévő részesedések értéke (konszolidált saját tőke könyv szerinti értéke) 269 milliárd forinttal növekedett. A befektetési jegyek átértékelődése 26 milliárdot hozott a konyhára, a biztosítások hozama pedig 30 milliárd forint volt a negyedév során, de a lakosság pénzügyi derivatívái is 5 milliárd forintot hoztak.
A kötelezettségek tranzakciós alapon kismértékben növekedtek, fogyasztási és egyéb rövid lejáratú hiteleket 16 milliárd forint értékben vett fel a lakosság, míg a hosszú lejáratú, elsősorban ingatlanhiteleknél a törlesztések szintje 10 milliárddal meghaladta a hitelfelvételekét, annak ellenére, hogy 47 százalékkal nőtt a hitelkihelyezések volumene az első negyedévben.
A gazdaság és a reálbérek folyamatos és dinamikus növekedésével párhuzamosan tovább növekedhet a háztartások pénzügyi vagyona a következő időszakban. Az elérhető hozamok szintje miatt azonban kénytelen lesz az egyre kockázatosabb eszközosztályok felé fordulni a lakosság. Az elmúlt 20 negyedév trendjéből egyértelműen látszik a rendkívül magas nemzetgazdasági költséggel járó készpénz előretörése, aminek normalizált szintre való leszorításához kormányzati beavatkozásra van szükség, mint például az ingyenes készpénzfelvétel megszüntetése és a bankkártyával való fizetés ösztönzése, továbbá a már elkezdett elektronikus fizetési lehetőségek bővítésének még aktívabb támogatása, ami a gazdaság fehéredését is érdemben szolgálná.
A lakosság nagyon jelentős hányadban állampapírt tartalmazó adósságpapírjainak értéke 2.5-szeresére nőtt 5 év alatt, ez a trend a közeli jövőben még folytatódni fog, mivel a magyar lakosság kockázattűrő képessége ebbe az eszközosztályba tereli a megtakarításokat, de az infláció visszatérésével az elérhető reálhozam mértéke itt lassan negatív lesz, így középtávon ennél az eszközosztálynál is a befektetési alapoknál látható felfutás, majd stagnálás várható. További biztató fejlemény, hogy az utóbbi 3 negyedévben a lakosság már aktívan veszi a tőzsdei részvényeket, így egyre inkább részt vesz a reálgazdaság finanszírozásában, illetve a BÉT teljes kapitalizációjában több mint kétharmadot kitevő külföldi tulajdoni arány csökkentésében.
Ezzel együtt is mindössze 1,2 százalék a részvényvagyon aránya a pénzügyi vagyonban, és az 563 milliárd forintos állományon belül is mindössze 360 milliárd a hazai kibocsátású részvények aránya. Ez a régiós átlag 3-4 százalékos szintjétől is jelentősen elmarad, kiváltképp a fejlett gazdaságokban tapasztalt mértékektől. Ez visszavezethető a magyar lakosság extrém kockázatkerülésére, de a pénzügyi edukáció hiányára is, így az államnak jelentős feladata lenne mind a pénzügyi ismeretek erősítésében, mind pedig abban, hogy kedvezményekkel ösztönözze a magyar vállalatok finanszírozásában résztvevő lakosság részvénytartását. De a tőzsdei kínálat tőzsdeképes vállalatokkal való növelése is hozzájárulna a lakosság egyre növekvő pénzügyi vagyonának a reálgazdaság finanszírozásába való bekapcsolásához, illetve a pénzügyi vagyon szerkezetének egy egészségesebb irányba való elmozdításához, hogy a készpénzben és látra szóló betétben „pangó” lakossági vagyon sokkal inkább hasznosulni tudjon a gazdaság szereplőinek valamely csatornán keresztüli finanszírozásában, illetve a lakosság vagyonának további gyarapításában.
Regionális összehasonlításban a magyar háztartások kifejezetten jómódúan számítanak a kötelezettségekkel csökkentett pénzügyi vagyont tekintve. A legutolsó rendelkezésre álló és összehasonlításra alkalmas, 2015-ös adatok alapján a magyar háztartások nettó pénzügyi vagyona az évi GDP 97.7 százalékán állt. Ez az arány a horvát háztartások esetében 81.7 százalék, az íreknél 79.3, a cseheknél 78.9, a görögöknél 78.3, a finneknél 71.7, a szlovéneknél 70.1, az észteknél 66.0, a lengyeleknél 59.8, a szlovák háztartások vagyona pedig csupán a GDP 40.6 százalékát érte el.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.