A heti pihenőnap nem egyezik meg a munkaszüneti nappal, ugyanis az utóbbit köznyelven piros betűs ünnepnek hívjuk. Az sem mindegy, hogy a munkaszüneti nap hétköznapra vagy hétvégére esik-e, mert a bér kalkulációját más szabály szerint kell kiszámítani.
A hrweb.hu beszámolója szerint a bérezés attól is függ, hogy az illető dolgozó havidíjas, órabéres, vagy teljesítménybéres alkalmazásban áll. Az a munkavállaló, aki 2018-ban havidíjas alkalmazásban áll, a munkaszüneti napon végzett munkájáért 100 százalékos pótlékban részesül. Az erre a napra elrendelt rendkívüli munkavégzés esetén a munkáltatónak további 100 százalékos mértékű bérpótlékfizetési kötelezettsége is van, ezt szabadságolással sem tudják ellensúlyozni.
Munkaszüneti napon kivételesen lehet csak rendes munkaidőben munkát végezni.
A munkavégzés vagy a munkakör abban az esetben minősül a munkaszüneti napon is rendeltetése folytán működőnek, amennyiben a tevékenység igénybevételére a munkaszüneti naphoz közvetlenül kapcsolódó, helyben kialakult vagy általánosan elfogadott társadalmi szokásból eredő igény alapján (vendéglátás), vagy baleset, elemi csapás, súlyos kár, továbbá az egészséget vagy a környezetet fenyegető veszély megelőzése vagy elhárítása, továbbá a vagyonvédelem érdekében kerül sor.
Munkavégzést elrendelni külföldi munkavégzés során, külföldre történő szolgáltatás nyújtásához, illetve társadalmi közszükségletet kielégítő munkavégzés esetén lehet – írja az adozona.hu.
A munka törvénykönyv szerint 2018-ban munkaszüneti nap január 1. napja, március 15., nagypéntek, húsvéthétfő, május 1., pünkösdhétfő, augusztus 20., október 23., november 1. és december 25–26. napjai.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.