Az idei év második felétől a teljes agrárágazat számára elérhetők az Exim termékei, a feldolgozatlan termékekre és a beszállítók számára is hozzáférhetők – jelentette ki a bank agrárkonferenciáján Jákli Gergely, az Exim vezérigazgatója. Ez azért fontos, mert korábban az úgynevezett Annex I. listán szereplő termékeknél ez nem volt lehetséges, márpedig a magyar agrárexport jelentős részét ezek teszik ki. A változások előtt a fontos exportcikknek számító vetőmag is, feldolgozatlan termékként, a nem finanszírozható kategóriába tartozott.
Az Eximnek 360 agrárügyfele van, amelyeknél 140,3 milliárd forint hitelállományt tart nyilván a bank.
Jákli Gergely a finanszírozási környezetről elmondta, hogy bár Amerika már megkezdte a kamatemelést, amit vélhetően – egyelőre kérdés, hogy mikor – az EU és Magyarország is követni fog, az Exim hosszú távra tud fix kamatozással finanszírozni a kereskedelmi bankokon keresztül. Az idei év első kilenc hónapjában az átlagos kamatszint az euróhitelekre 1,73 százalék volt. Forgóeszközhitelt is fix kamattal adnak, ebben az esetben azonban három év a maximális futamidő. Az agrárgazdálkodók számára kidolgozott géplízing-konstrukciójuk is elérhető már, az exportügyleteknél pedig a halasztott fizetés időszakára jutó kockázat átvállalását, vagy a Magyarországról vásárló külföldi partner finanszírozását is meg tudják oldani.
Az exportügyletek gördülékenyebbé tétele azért is fontos, mert a kormányzat számára kiemelt cél a mezőgazdasági termékek feldolgozottsági szintjének emelése és az ágazat exportértékesítéseinek növelése – mondta Ponevács-Pana Petra, a Külgazdasági és Külügyminisztérium beruházások ösztönzéséért felelős helyettes államtitkára.
Ebben az elmúlt években sikerült eredményeket elérni, amit jelez, hogy az élelmiszer-gazdaság külkereskedelmi egyenlege 2017-ben az előző évit 12,5 százalékkal meghaladva, 726 milliárd forintra nőtt.
A magyar mezőgazdaság termelékenységének növekedését emelte ki Tarpataki Tamás, az Agrárminisztérium agrárpiacért felelős helyettes államtitkára, hozzátéve, hogy bár a bővülés az elmúlt években meghaladta az uniós átlagot, még így is le vagyunk maradva az EU–15 államaitól. Ez ugyanakkor azt is jelenti, hogy valós potenciál van a magyar mezőgazdaságban, amit fejlesztésekkel, a következő időszak egyik legnagyobb kihívását jelentő munkaerőhiány leküzdésével és a mezőgazdaságot a jól képzett munkaerő számára is vonzóvá téve lehet kihasználni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.