Az utóbbi években az alacsony kamatok miatt a közép-európai háztartások körében kedveltté vált az ingatlanvásárlás, miközben a részvények továbbra is népszerűtlenek.
Idő kérdése, hogy ráébredjenek az előbbi, biztonságosnak tekintett befektetési forma hátrányaira – nagy kezdeti ráfordítás szükséges hozzá, nem likvid, nem diverzifikált, és folyamatos odafigyelést igényel –, és hogy feléledjen a kereslet más piacok iránt is
– vélik az Erste elemzői a bankcsoport régiós kitekintőjében. Az alternatív piacok a régióban továbbra is sokkal sekélyebbek a nyugat-európaiaknál, de ez nem feltétlenül lesz így örökké, és a helyzet javítható.
Ami a helyi értékpapír-kínálatot illeti: például a nem pénzügyi vállalatok kötelezettségei közt a régió országaiban legfeljebb a GDP 6 százalékát teszik ki az adósságot megtestesítő kötvények, szemben a csaknem 12 százalékos európai uniós átlaggal. A tőzsdei részvényekben fennálló kötelezettségek csak a GDP 2,4–20,7 százalékát teszik ki, miközben az EU szintje majdnem 47 százalék. A hitelállomány alakulásában kisebb a lemaradás: ez a GDP 37–51 százaléka a régióban, szemben a 65 százalékos EU-átlaggal. A háztartási megtakarításokat tekintve felemás a kép:
miközben a készpénz és a biztosított betétek aránya a régióban a GDP 27–63 százaléka – ami alig alacsonyabb a 69 százalékos EU-átlagnál –, a részvényben tartott pénzé mindössze 0,3–3,9 százalék, miközben az unió egészében az átlag 10 százalék.
Pedig tőkefinanszírozásban Európa maga is jócskán elmarad a világ más tájaitól: az Egyesült Államokban a GDP 170, Japánban 120 százalékát teszi ki a tőzsdei részvények összértéke, miközben az EU-ban csak a 63 százalékát.
A közép-európai háztartások pénzügyi vagyona, ha halmozódik is, még a bruttó össztermék százalékában is jóval az EU-átlag alatt marad. A még mindig sokkal magasabb nyugat-európai GDP-k miatt ez nominális értékben még nagyobb elmaradás.
A háztartások esetében főképp a nyugdíj- és a biztosítási megtakarításokban látványos a lemaradás, a nem pénzügyi vállalatok kötelezettségeinek oldalán pedig az általuk a piacon tartott részvényekben. Ugyanakkor a jelzálogkötvények sokkal kisebb hányadát teszik ki a jelzáloghiteleknek Közép-Európában, mint Nyugaton. (A legkisebb ezen a téren a cseh és a magyar piac lemaradása.)
A mélyebb és integráltabb tőkepiacok növelnék a gazdaságok sokktűrő képességét, és segítenék a demográfiai kihívásokkal való szembenézést.
Bár a folyamatot visszavetette, hogy a régióban szinte mindenütt megszüntették vagy visszanyesték a második, kötelező nyugdíjbiztosítási pillért, kínálkoznak módszerek a piacépítésre
– írja az Árokszállási Zoltán, Malgorzata Krzywicka és Juraj Kotian által jegyzett elemzés. A döntéshozóknak ösztönözniük kellene a pénzügyi vállalkozásokat és általában a cégeket, hogy több adósság típusú értékpapírt bocsássanak ki. Nagyobb védelmet kellene biztosítani a kisebbségi részvényeseknek, újra kellene gondolni a kötelező és a választható nyugdíjpillérek szabályozását, javítani kellene a háztartások pénzügyi tudatosságát, és előrevinni az egységes regionális tőkepiaci szabályozás ügyét. A jó példák közt említi a tanulmány a Magyar Nemzeti Bank Növekedési kötvényprogramját. A pénzügyi tudatosságot tekintve nemcsak a régióban, de Európában is óriási különbségeket tárt fel az OECD 23 országban végzett nemzetközi felmérése:
régiónkban a szlovének az élen haladnak – alig valamivel a hongkongiak mögött –, a többiek a középmezőnyben, kivéve a románokat, akik az olaszokkal együtt sereghajtók.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.