Megfordulni látszik az évek óta tartó, egyenletesen csökkenő trend a lakossági hitelek kamatainál – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adataiból. A jegybank statisztikái szerint több termékcsoportnál is enyhe mértékben ugyan, de már emelkedtek a szerződésekben szereplő átlagos kamatlábak a márciusig tartó egy év alatt.
A kamatok kezdődő felfelé araszolása ugyanakkor nem lehet túlságosan meglepő, hiszen az árazás alapjául szolgáló bankközi referenciakamatok számottevően emelkedtek 2020 márciusa és az idei első negyedév vége között:
a háromhavi Bubor értéke például egy év alatt 33 bázisponttal, az ötéves BIRS-é pedig – amelynek a hosszú lejáratú hitelek árazásánál van fontos szerepe – 1,24 százalékponttal kúszott feljebb.
Az MNB adatai szerint a fogyasztási hiteleknél 6,86 százalékot ért el márciusban a szerződésekben szereplő átlagos éves kamatláb, ez 57 bázisponttal magasabb a 2020 harmadik hónapjában mért értéknél. (A fogyasztási hiteleknél ugyanakkor figyelembe kell venni a tavaly márciusban bevezetett és a múlt év végéig élő THM-plafon hatásait, amelyek helyenként érezhető mértékben torzítják a statisztikát.) A folyószámlahiteleknél viszont tetemes, csaknem 1,4 százalékpontos esést hozott az átlagos kamatnál az elmúlt egy év, ám a kimutatott érték így is 17,8 százalék felett járt márciusban. Ezen belül a kamatozó hitelkártyákat terhelő követeléseknél még erőteljesebb, 2 százalékpontos volt az éves csökkenés, 21,3 százalék körüli éves átlagos ráta mellett. A személyi kölcsönök átlagkamata viszont már az egy évvel korábbinál is 33 bázisponttal magasabban, 11,79 százalékon járt márciusban, és 15 bázisponttal, 5,63 százalékra emelkedett a szabad felhasználású jelzáloghiteleknél mért átlagos ráta is.
A lakáshitelek átlagos kamatlába ugyanakkor még öt bázisponttal csökkent éves összevetésben, és éppen csak az évi 3,9 százalék alatt maradt. Az átlagos ráta csökkenése azonban egyedül csak az 5 és 10 év közötti kamatperiódusú konstrukcióknak köszönhető, amelyeknél 16 bázisponttal, 3,71 százalékra esett az MNB által kimutatott érték. A változó kamatozású forintlakáshiteleknél viszont jókora, 58 bázispontos ugrás történt egy év alatt, de 15, illetve 12 bázisponttal emelkedett az 1 és 5 év közötti és a 10 éven túli kamatfixálású kölcsönök átlagkamata is.
A lakáshitelkamatok lassú emelkedésére a Bankmonitor is felhívta a figyelmet most megjelent elemzésében. A portál szerint a lakáshitelek kamata jelenleg nagyon kedvező, ám ez lassan, de érzékelhetően változik.
A hitelkamathoz kapcsolódó banki költségek – például a BIRS-mutató értéke, amely tulajdonképpen a hitelek „beszerzési ára” – ugyanis nagyságrendileg 1 százalékpontot emelkedtek a legnépszerűbb konstrukcióknál, amit a pénzintézetek idővel részben áthárítanak majd a hiteligénylőkre.
Sőt, a portál hitelszakértői szerint ez a folyamat már meg is kezdődött:
az átlag alatti jövedelemmel rendelkező igénylők 0,2 százalékponttal magasabb kamatokkal találkozhatnak, mint februárban.
A portál elemzése szerint azonban továbbra sem várható nagymértékű, több százalékpontos kamatemelkedés, inkább a kamatok többlépcsős, 0,5-0,8 százalékpontos növekedésére lehet számítani.
A lakossági hiteleknél azonban vélhetően nem lesz számottevő hatásuk a lassan felfelé araszoló hitelkamatoknak a kereslet alakulására, ezt ugyanis éppúgy fűtik az állami támogatású konstrukciók – a babaváró hitel, a csokhoz kapcsolódó lakáshitel vagy az otthonfelújítási kölcsön –, mint a gazdaság újraindításából eredően várhatóan megugró lakossági fogyasztás.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.