Húsz százalékkal zuhannak a csütörtöki kereskedésben a londoni tőzsdén jegyzett Petropavlovszk aranybányacég részvényei. A társaság azután került bajba, hogy az Egyesült Királyság szankciókat vezetett be a bányavállalat kizárólagos vevőpartnerével, a Gazprombankkal szemben, eddig ez a pénzintézet vásárolta fel a cég által kitermelt aranyat.
A pénzintézet azonban március 24-én bekerült a brit szankciók hatálya alá. A vészharangokat már másnap elkezdte kongatni a társaság, jelezve, a szankciók miatt egyszerűen lehetetlenné válik a kitermelt arany értékesítése. A helyzet azóta annyira súlyossá vált, hogy a Petropavlovszk menedzsmentje válságforgatókönyv elkészítésére kérte fel az AlixPartners nevű tanácsadó céget.
A lehetőségek azonban korlátozottak, valószínűleg nem kerülhetők el a drasztikus lépések, vagyis a leányvállalatokban lévő eszközök mihamarabbi értékesítése. Egyelőre nem világos, hogyan zárul a szerkezetátalakítás, és mire számíthatnak a vállalat hitelezői.
A szankció kihirdetése átrendezte a tulajdonosi viszonyokat, már másnap egy nagyobb Petro-részvénycsomag cserélt gazdát: Szergej Szudarikov, a szintén szankcionált moszkvai Kreditbank résztulajdonosa 29 százalékos részesedést szerzett a bányatársaságban a főtulajdonos Konsztantyin Sztrukovtól, aki villámgyorsan kiszállt a cégből (ő az UGC aranybányacég tulajdonosa is egyben).
Az FTSE-250 indextag Petropavlovszk jelenleg kétségbeesetten keres új vevőket az aranyára, ehhez azonban szüksége lenne a kizárólagos felvásárló, a Gazprombank felmentvényére is. Nem biztos, hogy megkapja a cég, bár a banknak is érdeke lenne a rendezés: a bányavállalatnak van egy 200 millió dolláros hitele is a Gazprombanknál, de a szankció miatt ennek kamatait sem törlesztheti (a múlt hónapban egy 560 ezer dolláros kamatfizetést halasztottak). Segíthet a probléma rendezésében, hogy most különösen jól teljesít az aranypiac, egy uncia jegyzésára a 2000 dollárt közelíti.
Közben Oroszország a hírek szerint olyan törvényt készít elő, amely bűncselekménynek minősítené, ha az érintett vállalatok – külföldi szankciók miatt – nem hajlandók helyi cégekkel üzletelni. „Ha ilyen törvényt hoznak, az igazgatóság nem tudja biztosítani, hogy leányvállalatai megfeleljenek az oroszországi szabályozásoknak” – közölte a Petropavlovszk.
A céget Peter Hambro Mining néven alapították, székhelye Londonban van, a bányászati tevékenységet pedig kizárólag Oroszországban végzi. A részvény árfolyama a háború kitörése óta 83 százalékkal zuhant.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.